Rus moda sektöründe Türkiye çok önemli paya sahip

Uluslararası üne sahip Rus asıllı Fransız kostüm tasarımcısı, koleksiyoner ve moda tarihçisi Alexandre Vassiliev, İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde (İEÜ) genç modacılarla buluştu.

“Modanın Üçyüz Yıllık Hafızası” konulu bir konferans veren Vassiliev, Türk markalarının mutlaka Avrupa’ya ve dünyaya açılması gerektiğini söyledi.
İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin davetlisi olarak gelen Vassiliev, akademisyenlere ve öğrencilere modanın 300 yıllık tarihini kendi koleksiyonundan örneklerle anlattı. Rus moda sektöründe Türkiye’nin çok önemli bir pay sahibi olduğunu belirten Vassiliev, “Rusya’da düzenlenen moda haftalarında ve fuarlarda sergilenen ürünlerin yüzde 75’i Türk markası. Türkiye, Rusya’nın en önemli moda ihracatçılarından biri konumunda. Zaten nüfusun yüzde 65’ini kadınlar oluşturuyor. Türk iş adamları bu pazarı çok iyi değerlendirmeli.” dedi.

Moda sektörünün yarısının ticari, yarısının sanat amaçlı olduğunu belirten Alexandre Vassiliev, “Ticaret olmazsa ürettiğimizi satamayız. Sanat olmazsa da alıcı bulamayız.” dedi.

İEÜ’de yetişen genç modacılara öğütlerde bulunan Vassiliev, “Derslerinde çok başarılı, teorikte çok iyi olmak, iyi bir modacı olacağınız anlamına gelmez. Üniversitede öğrenilenler ancak sanatınızın gelişmesine yardımcı olur. Her zaman tasarımcı olmak isteyenler bulunacaktır ancak önümüzdeki 10 yıl içinde buradan kimler adını moda sektörüne yazdıracak hep birlikte göreceğiz.” diye konuştu.

Daha sonra Vassiliev’e, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Attila Sezgin ve Güzel Sanatlar Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Balcıoğlu tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

Başta Moskova’da Bolşoy Tiyatrosu olmak üzere Fransa, İngiltere, Almanya, ABD, İtalya, Hong Kong, Japonya ve Türkiye gibi birçok ülkede bale, opera ve tiyatro kostüm ve sahne tasarımı yapan Vassiliev, iki yıl önce Sakıp Sabancı Müzesi’nde açtığı “Avrupa Modası’nın Üçyüz Yılı” sergiyle adını Türkiye’de duyurmuştu. Paris’te verilen Diaghilev Madalyası’na ve TOBAV tarafından düzenlenen opera ve bale ödüllerinden, bale dalında En Başarılı Dekor Tasarımı Ödülü’ne iki defa layık görülen Alexandre Vassiliev, bugüne kadar 25 ülkede dört ayrı dilde dersler verdi.