Rus turist sayısı yüzde 32 arttı

Geçen yıl kuş gribi, karikatür krizi ve patlayan bombalar nedeniyle kötü bir sezon geçiren turizmde bu yıl rekor büyüme yaşanırken, otellerde boş oda kalmadı.

Turist sayısı yılın ilk yarısında 9 milyon 184 binle rekor yılı olan 2005 rakamlarını da geride bırakırken, birçok otel tam kapasitenin üzerinde çalışıyor. Güney’in lüks otelleri gelen talebi karşılamak için kendi üst düzey yöneticilerinin kullandığı odaları bile ziyaretçilere açmaya başladı. Birçok beş yıldızlı tesiste ise bir ay boyunca boş oda yok.

Kral daireleri bile dolu

Turizmdeki patlamanını asıl nedeni ise Ruslar. Geceliği 4 bin euro olan kral dairelerine bile ancak bir ay önceden rezarvasyonla müşteri alabildiklerini kaydeden sektör temsilcileri, “Ruslar otelleri doldurdu. Avrupalı turiste bile yer bulamıyoruz” diye konuşuyor.

Resmi veriler de sektör temsilcilerinin açıklamalarını doğruluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bu yılın ilk beş ayında Rusya’nın da yer aldığı Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 26.5 artışla 1 milyon 278 bine çıktı. BDT’den gelen turisler içinde özellikle Rus uyruklu olanlarda dikkat çekici bir artış var. Sadece Mayıs ayında 283 bin Rus turist Türkiye’yi ziyaret ederken, sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.2 yükseldi. Ruslar’ın toplam turistler içindeki payı yüzde 11.1’den, yüzde 12.4’e ulaştı.

Rekor yılı olan 2005’ten sonra geçen yılı kayıpla kapattıklarını anlatan turizmciler, 2007’de yaşanan patlamada en büyük sıkıntılarının yer yokluğu olduğunu belirtiyor. Sheraton Çeşme Genel Müdürü Mesut Güven, “Otelimizde doluluk yüzde 100. Aslına bakarsanız bu oranı bile geçiyor. Bizim 400 odamızın 7’si Sheraton’un Genel Merkezi’nden gelecek özel misafirlere, genel müdürlere ve yönetim kurulu üyelerine tahsis edilmiştir. Ancak oraları dahi müşterilerimize kiraladık” diye konuştu.

Odaların kapış kapış gittiğini söyleyen Mesut Güven, “Şu anda bütün odalarımız 2 hafta boyunca rezerve edilmiş durumda. Günlüğü 4 bin euroya verdiğimiz bin metrekarelik kral dairemiz bile 10 Ağustos’a kadar kapatıldı” dedi.

Avrupalı’ya yer yok

Geçen yıl Avrupalı, özellikle Alman turistlerin yoğunluğa neden olduğu Antalya’da ise bu yıl Ruslar’ın hakimiyeti var. Ruslar’ın sektörü canlandırdığını belirten Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tonbul, Avrupalı turist sayısının ise beklentilerin altında büyüme yaşadığını vurguladı. Tonbul, “Şu anda Ruslar nedeniyle Avrupalı’ya yer bulamıyoruz” diye konuştu.

Cari açıkta azalmanın % 40’ı turizm kaynaklı

Turist sayısı yılın ilk ayında rekor seviyeye yükselirken gelirler de artıyor. Bu konudaki son veri Merkez Bankası’nın geçen hafta yayınladığı ödemeler dengesi istatistiklerinde yer aldı. Buna göre Ocak-Mayıs döneminde Türkiye’nin net turizm gelirleri yüzde 10.9, yani 343 milyon dolar artarak 3 milyar 499 milyon dolara çıktı. Cari açıkta ilk beş ayda yaşanan 890 milyon dolarlık daralmanın yüzde 38.5’i turizm gelirleri sayesinde elde edildi.