Rus- Türk eğitimciler olimpiyatlarda rekora koşuyor

Türk müteşebbisler tarafından eğitim desteği verilen 56 Numaralı Uluslararası Moskova Lisesi, 4 bin okul arasında olimpiyat birinciliği elde etti.

Hataylı Duran Kala adlı öğretmenin başkanlığında hazırlanan okul öğrencilerinden Vasiliy Rakşa biyoloji dalında Katya Bıkova ise ekolojide başkentteki 4 bin okulun katıldığı olimpiyatları kazanarak ülke çapında yapılacak üst kategorideki olimpiyatlarda Moskova’yı temsil etme hakkı kazandı. Aynı okulun öğrencilerinden Zeynep Şule Tekten de derece kazanmıştı.

Bıkova ve Rakşa’nın olimpiyatlar için uğurlandığı gün aynı okul tarafından yapılan bilgi olimpiyatına yoğun bir katılım oldu. Katılım başvurusunun çok olması nedeniyle okulun telefonları kilitlenirken sınava girecek öğrenciler ancak birkaç seansla binaya alınabildi.

Olimpiyatta öğrencilerini desteklemek için yüzlerce velinin de geldiği gözlendi.Olimpiyata umulanın üstünde bir katılımın olduğunu söyleyen okulun mdür yardımcılarından Ahmet Aydın, nisan ayının kendileri açısından en verimli bir zaman olduğu belirtti.

—Fare kapanıyla çalışan otomobil —

Bu arada olimpiyata paralel olarak 56 numaralı okulda bir de bilim fuarı yapıldı. Fuarda insanın biyolojik yaşının tespiti, yemeklerde kullanılan katkı maddeleri ve geleceğin teknolojisi arabalar dikkat çekti.

Fuarda en çok dikkat çeken projelerden biri ise onuncu sınıf öğrencilerinden Sergey Maslenikov’un iki fare kapanı ve dört bilgisayar diski kullanarak yaptığı geleceğin arabası oldu. Temiz çevre ve enerji sorunlarının giderilmesine yönelik bir düşünceyle tasarlanan araba karşılıklı yerleştirilen iki fare kapanından birisinin açılmasıyla hiçbir başka enerji kaynağı kullanılmadan hareket etmesi dikkat çekiyor.

Bu aracın gelecekte pratik hayatta kullanılmasının tümüyle mümkün olduğunu ifade eden Maslenikov, “Bu icadın hayata geçeceğine inanıyorum. Sadece zaman gerekir.” diye konuştu.