Rus ve Tatar otomotivciler İstanbul ve Bursa’nın konuğu

Rusya Federasyonu ve Tataristan Otomotiv Sanayi temsilcileri, İstanbul'dan sonra otomotiv endüstrisinin başkenti Bursa'ya konuk oluyor.

Rusya Federasyonu ve Tataristan Otomotiv Sanayi temsilcileri, İstanbul’dan sonra otomotiv endüstrisinin başkenti Bursa’ya konuk oluyor.
    Dış Ticaret Müsterşarlığı (DTM) koordinasyonu, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonuyla, Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti Otomotiv Sanayi temsilcilerinin yoğun ilgisiyle İstanbul ve Bursa’da ‘Alım Heyeti Programı’ düzenleniyor. Rusya’nın otomotiv endüstrisi yatırımlarının yoğunlaştığı Tataristan Cumhuriyeti’nin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Hammatoviç Zaripov ve beraberinde işadamlarından oluşan heyet, OİB refakatinde, İstanbul’da ve Bursa’da, otomotiv ana ve yan sanayinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara çeşitli ziyaretler gerçekleştirerek, özel sektör ile ikili iş görüşmelerinde bulunacak.
    25 Nisan Pazartesi günü İstanbul’a gelecek heyet ile Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve TAYSAD yetkililerinin katılımıyla, Polat Renaissance Otel’de ‘İş Forumu’ düzenlenecek. 25 Nisan ve 26 Nisan tarihlerinde, Polat Renaissance Otel’de özel sektör temsilcilerimizin Rusya Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti heyeti üyeleriyle ikili iş müzakerelerinde bulunacağı toplantılarda, var olan iş birliklerini daha da ileri seviyelere taşımanın yolları aranacak.
    27 Nisan Çarşamba günü Bursa’ya geçecek heyet, şehirdeki otomotiv sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları ziyaret edecek. Sektör temsilcileri ile Almira Otel’de ikili iş görüşmeleri yapacak.

BÖLGE ÖNEMLİ İHRACAT PAZARLARIMIZ ARASINDA
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, 2010 yılında 1 milyon 200 bin adet otomobil üretiminin gerçekleştiği Rusya Federasyonu’nun, önemli ihracat pazarları arasında yer aldığını söyledi. Ticaret heyeti programıyla, bölgeyle olan ilişkileri daha üst noktalara taşımak istediklerini belirten Sabuncu, “Türkiye’nin küresel standartları yakalamış yetkin otomotiv yan sanayi üreticileri Rus otomotiv endüstrisine ciddi katkılar sağlayabilir. Diğer taraftan Türk otomotiv endüstrisinin küreselleşmesi sürecinde de Rusya en önemli pazarlardan birisi olacaktır. İki ülke arasındaki temasların daha da güçlenmesini temenni ediyorum.” dedi.