Ruslar tatillerine arkeolojik eserleri tanıyarak zenginlik katıyor

Akdeniz ve Ege Bölgesi'ne deniz, kum ve güneş turizmi için gelen Rus turistler, son 3 yıldır kültür, tarih ve arkeoloji turizmini de ön planda tutuyor.

Akdeniz ve Ege Bölgesi’ne deniz, kum ve güneş turizmi için gelen Rus turistler, son 3 yıldır kültür, tarih ve arkeoloji turizmini de ön planda tutuyor. Kültür, tarih ve arkeoloji turizmi tutkunu turistler tarihi ören yerleri ziyaretlerinde birinci sırada Antalya, ikinci sırada İstanbul ve üçüncü sırada İzmir Efes’i ziyaret ediyor. Rus turistler, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesi Xanthos Antik Kent’ten çıktıkları arkeoloji turlarına Manavgat Side Antik Kent’te son veriyor.
Rus Molbaly Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Andrey Baranov, geçen yıl Antalya ve Ege Bölgesi’nde 54 bin Rus turisti kültür, tarih ve arkeoloji turuna çıkardıklarını ve tur kapsamında bu yılın ilk 8 ayında da 44 bin turistin değişik medeniyetlere ait eserleri görmek için antik şehirler ve tarihi eserleri incelediğini kaydetti.
Antalya bölgesine gelen Rus turistlerin yüzde 80’e yakınının deniz, kum ve güneş turizmini yanı sıra tatil yaptıkları bölgedeki antik kentleri de merak ettiğini belirten Baranov, Rus turistlerin tatil ve yerleşmede Antalya, Alanya, Manavgat, Kemer, Aksu, Kaş ve Kundu’yu tercih etmelerindeki en önemli etkenin tarihi kültürel miras zenginliği olduğunu söyledi. Baranov, “Rus turistlerin Antalya’yı tercih etmesinde deniz,kum ve güneş turizmi yanı sıra tarihi kültürel miras zenginliği de çok önemli yer tutuyor. Bu konuda en güzel örnek Side Antik Kent ile Xanthos-Letoon Antik Kent. Patara plajında denize giren bir Rus turist Likya Birliği devletlerinin başkenti Xanthos Antik Kent ve 3 bin 500 Likya kaya mezarlarını görebiliyor. Aynı zamanda Side Plajı’nda denize giren Rus turist 10 dakika sonra Side Antik Tiyatro ve tarihi Apollon Tapınağı’nı ziyaret edebiliyor. Hedefimiz kültür, tarih ve arkeoloji turlarıyla 15 yılda belirli seviyeye ulaşan Rusların Antalya’da tatil yapma geleneğini sağlamlaştırmak. Ruslar Antalya’nın sadece denizini, kumunu ve güneşini değil, çok zengin kültürel mirası ve antik kentlerini seviyor. Alanya’da tatil yapan entelektüel Rus Kaş Kekova’da batık şehri görmeye gidiyor. Bu yıl sonuna kadar 65 bin Rus’u kültür turuna çıkarmak istiyoruz. ” diye konuştu.
Anex Tour Rus Kültür Turizmi Uzmanı Alena Bakhvalona, Antalya’ya getirdikleri Rus turistleri haftanın üç günü başta Side Antik Kent olmak üzere Perge, Selge, Olimpos, Termessos, Patara Meclisi, Kekova Batık şehir, Myra Antik Kent, Noel Baba Müzesi, Letoon, Tlos ve Xanthos Antik Kent’leri gezdirdiklerini söyledi. Rusların her geçen gün deniz,kum ve güneş turizmi yanı sıra kültür ve arkeoloji turizmine ilgisinin arttığını belirten Bakhvalova, bunda en önemli etkenin Antalya bölgesinin adeta açık hava müzesi konumunda olduğunu Helenistik dönemden Roma’ya Roma’dan Osmanlı’ya kadar pek çok eserin iç içe görmeleri olduğunu kaydetti.
Neva Tur Turizm Seyahat Acentesi Rusça Turist Rehberi ve arkeolog Rüsdem Ahmedov, Rus turistlerin Antalya bölgesinde deniz, kum ve güneş turizmi tercih etmesinde kültür ve arkeolojik varlığının olması olduğunu söyledi. Bu bağlamda en güzel örneğin Alanya Kalesi ve Side Antik Kent olduğunu belirten Ahmetdov, Side’de denize giren bir Rus turistin aynı zamanda dünyaca ünlü Apolloon Tapınağı’nı görmesinin tatil tercihinde etkili olduğunu söyledi.
Türkiye Turizm Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB) Side-Manavgat Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özden de, Side’yi Side yapan ana unsurun tarihin zenginliği olduğunu söyledi. Almanlardan sonra bölgeye en fazla gelen turistlerin Ruslar olduğunu belirten Özden, bunda da Antalya bölgesinin tarihi kültürel mirasının zengin olmasının deniz, kum ve güneş turizmi ile bütünlük oluşturarak cazibe merkezi oluşturduğunu kaydetti. Özden, Side’nin arkeolojik zenliğinin dünya turizminde marka haline getirdiğini sözlerine ekledi.