Rüşvet skandalında önemli gelişme!

Ersin'in, gizli tanık 'Munzur'la Eriza Otel'deki buluşması Erzincan Emniyet Müdürlüğü'nün raporuna da girdi.

Rapora göre görüntüleri ortaya çıkan buluşmada, ifadesinden vazgeçmesi için yüklü miktarda para teklif edilen 'Munzur'a avans bile verildi.

CHP'li Ahmet Ersin'in Erzincan'daki Ergenekon soruşturmasının gizli tanığı ile Eriza Otel'de yaptığı görüşmede 'Munzur'a para teklif edildiği bilgisi polis raporuna da girdi. Erzincan Emniyet Müdürlüğü'nün 'Tanık Koruma Büro Amirliği'ne gönderdiği 19 Şubat 2010 tarihli raporda, Ahmet Ersin ve Paradise Pastanesi'nin sahibi Abdullah Erdoğan ile kardeşi Erdal Erdoğan'ın otelde bir araya geldiği, bu görüşmede gizli tanık 'Munzur'a bir kısmı peşin geri kalanı taksitle ödenmek üzere yüklü miktarda para teklif edildiği belirtildi.

KAYIP İHBARINA İNCELEME

Albay Dursun Çiçek imzalı 'Millete ihanet' belgesini Erzincan'da uygulamakla suçlanan Başsavcı İlhan Cihaner'in tutuklandığı soruşturmayla ilgili iddianamenin ek delil klasörlerinde CHP'nin gizli tanıklara yönelik baskısını kanıtlayan bir belge daha çıktı. Cihaner'in tutuklanmasından sonra soruşturmayı yürüten Savcı Osman Şanal'ın HSYK tarafından yetkilerinin alındığı gün 'Munzur'un kayıp olduğu yönündeki ihbarı değerlendiren Erzincan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, inceleme yaparak rapor hazırladı. Ek delil klasörlerine de giren raporda, Başsavcı İlhan Cihaner'in 'Munzur' ve diğer gizli tanıkları baskı altına almak ve ifadelerinden vazgeçirmek için yaptığı girişimlere de yer verildi.

Cihaner ve jandarma yetkililerinin, Erzurum Savcısı Osman Şanal ve eski İliç Savcısı Bayram Bozkurt aleyhine ifade vermeleri için gizli tanıklara vaatlerde bulunarak ifade imzalattıkları belirtilen raporda şöyle denildi:

Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nda alınan ifadelerinde E.Z ve Ö.B. isimli şahıslara (gizli tanıklar) Erzincan Başsavcısı Cihaner'in almış olduğu ifadeler okunmuş ve şahıslar özetle bu okunanların kendi beyanları olmadığını, bunların zorlama ifadeler olduğunu, o esnada alkollü olduklarını, Ö.B. ise okur yazar olmadığını, sadece imza attığını ne yazıldığını bilmediğini beyan etmişlerdir. E.Z. bu ifadesini aynı gün mahkeme huzurunda da ikrar etmiştir."

JANDARMA'DAN ADLİYEYE

Erzincan Başsavcılığı'nın bu kişiler hakkında 'iftira' suçlamasıyla soruşturma başlattığına yer verilen raporda, Paradise Pastanesi sahibi Abdullah Erdoğan ve kardeşi Erdal Erdoğan'ın organizasyonuyla gizli tanıkların jandarma tarafından gözaltına alınarak önce Jandarma Komutanlığı'na ardından da adliyeye götürülerek ifadelerine başvurulduğu anlatıldı. Polis raporunda "Son derece kısa olan ifadelerinde ise şahıslar özetle eski İliç Savcısı Bayram Bozkurt ve Erzurum Savcısı Osman Şanal'dan şikayetçi olduklarını, müfettişlere detaylı ifade vermek istediklerini beyan etmişlerdir" denildi.

Görüntüler polisi doğruluyor

Gizli tanıkla görüşmesini önce inkâr eden ardından 'tesadüfen karşılaştım' diyen CHP'li Ersin'in, 'Munzur'la görüştürüldüğünü otelin güvenlik kamerası kayıtları ortaya koymuştu. Randevunun görüntüleri, buluşmayı organize eden Erdal Erdoğan'ın, elinde çanta ile otele giren Ahmet Ersin'i, 'Munzur'la tanıştırdığını belgelemişti.

Kayıtta, Ersin'in sütunun dibine bıraktığı çantayı, daha sonra Erdoğan'ın alması dikkat çekmişti. Çanta'da daha sonra 'Munzur'a verilmek üzere para olduğu ileri sürülmüştü. CHP'li Ersin'in gizli 'Munzur'a 80 bin TL teklif ettiği de iddia edilmiş, ancak Ersin "Çantada pijama ve traş takımım vardı. Para yoktu" diyerek kendini savunmuştu. Görüşmeye aracılık eden Erdal Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde 'örgüt üyesi olmak' suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Avansı otelde verdi

Raporda Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve jandarma yetkilerinin gizli tanıkları ifadelerinden vazgeçirmeye yönelik girişimlerinin ardından yaşananlara da yer verildi. Cihaner'le gözaltına alınmadan önce görüşen ve CHP lideri Deniz Baykal'a Erzincan'daki soruşturmayla ilgili rapor yazan İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'in gizli tanık 'Munzur'la 19 Şubat 2010 tarihinde yaptığı görüşme şöyle anlatıldı:

"Eriza Otel isimli işyerinde kalmakta olan CHP Milletvekili Ahmet Ersin ile Erzincan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Hüseyin Baydaş ve yine yukarıda belirtilen Abdullah Erdoğan ve kardeşi Erdal Erdoğan isimli esnaf şahıslar marifetiyle görüştürülmüşlerdir. Alınan bilgiler arasında şahıslara yüklü miktarda para teklif edildiği ve bu paranın bir kısmının avans olarak verildiği hususları da bulunmaktadır." YENİ ŞAFAK