Rüşvetçi gümrükçülerin ilk duruşması 5 gün sürdü

Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'na yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında ''örgüt kurma suretiyle irtikap ve rüşvet '' iddiası ile yargılanan 58'i tutuklu, 2'si tutuksuz 60 kişinin 5 gün süren ilk duruşması sona erdi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devam etmesine karar vererek duruşmayı 15 Mayıs’a erteledi.

Dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük kara sınır kapısı olan Kapıkule Sınır Kapısı’nda görevli gümrük ve gümrük muhafaza memurlarına ilişkin ”örgüt kurma suretiyle irtikap ve rüşvet” iddiasıyla yargılanan 58’i tutuklu, 2’si tutuksuz 60 kişinin 17 Nisan Pazartesi günü yargılanmalarına başlandı.

Operasyondan yakalanan 60 kişinin duruşması Edirne Adliyesi’ndeki yer darlığı sebebiyle Edirne Ticaret Borsası toplantı salonunda yapıldı. Duruşma salonuna büyük sinevizyon kurularak sanıklara tek tek daha önce kaydedilen gizli kamera görüntüleri izletildi.

Sanıklar teknik takiple elde edilen gizli kamera görüntülerinin ve telefon dinlemelerinin hukuka aykırı elde edildiği gerekçesiyle suçlamaları kabul etmedi. Sanıklar ayrıca, soruşturmayı yürüten savcıya verdiği ifadeleri kabul etmediklerini belirterek, mahkemede ise susma hakkını kullanarak yazılı ifade vermeyi tercih etti.

Sanık avukatları ise sanıklar hakkında yapılan izleme olaylarının izinsiz olduğunu ve hukuki bir geçerliliği olamayacağı yönünde savunma yaptı.