Rüşvete kameralı çözüm

Kamuoyunda en çok rüşvet alınan devlet kurumu olarak bilinen tapu müdürlüklerini bu kötü imajından kurtarabilmek için formül aranıyor.

Yetkililer ise zaman zaman tebdili kıyafetle tapu müdürlüklerini dolaşarak ‘rüşvet avına’ bile çıktı. Hal böyle olunca Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu müdürlüklerinde rüşveti önlemek için yeni projelerin peşine düştü. Genel müdürlük, pilot bölge olarak seçtiği Çankaya Tapu Müdürlüğü’nün arşiv dahil, işlem yapılan tüm odalarına kamera yerleştirdi. Ayrıca, otomasyona geçen tapu müdürlüklerinde yeni bir bilgisayar sistemi geliştirildi. Genel Müdür Zeki Adlı, kamera ve bilgisayar sistemi ile zaman içinde tapularda rüşvetin kökünün kazınacağını, ilerleyen aylarda hiç kimsenin ‘tapu müdürlüklerinde rüşvet alınıyor’ iddiasında bulunamayacağını savundu.

Bayındırlık Bakanlığı, tapu müdürlüklerini kötü imajından kurtarabilmek için, 2003’te “Alo Rüşvet Hattı”nı (0312-419 99 59) kurdu. Ancak ilk kurulduğu dönemde rüşvet alındığına dair 15-20 şikayetin geldiği hattı son iki yılda bir kişi dahi aramadı. Bunun üzerine harekete geçen genel müdürlük, uygulama için pilot olarak seçilen Çankaya Tapu Müdürlüğü’nden sonra tüm birimlere kamera sistemi yerleştirmeyi planlıyor. Ayrıca sıralamayı otomatik olarak yapan bilgisayar sistemi sayesinde, memur istese de başkasını öne alamıyor. Rüşvetin önüne geçmek için yapılan çalışmalar hakkında ZAMAN’a bilgi veren Zeki Adlı, para verdiği için sıra beklemeden sıra bekleyenlerin hakkını yiyen ve yedirenlere engel olmak için iki projeyi hayata geçirdiklerini açıkladı. Zeki Adlı, projelerden ilkinin tüm birimlere kamera sistemi yerleştirmek olduğunu belirterek, “Böylece hem güvenliği sağlayacağız, hem rüşvet olayını görüntüleyebileceğiz. İş ve işlemlerin yanı sıra bütün daire de gözetim altında olacak.” dedi.

Geliştirdikleri bilgisayar sistemi ile kimsenin para vererek başkasının önüne geçemeyeceğini söyleyen Zeki Adlı, bu sistemin ‘rüşvetin panzehiri’ olacağını vurguladı. Sisteme, otomasyona geçilen yerlerde işlerlik kazandıracaklarını ifade eden Adlı, “Sistemde, sıralamayı bilgisayar otomatikman yapıyor. İstese de memur başkasını öne alamıyor. Kişi, işlemini takip edebiliyor. Hangi saatte müracaat yapmış, işlemleri hangi aşamadan geçmiş, hangi memura gitmiş ve hangi saatte işi teslim edilmiş. Hepsi şeffaf bir şekilde yapılıyor.” diye konuştu. “Tapudaki işlemlerde devlet sorumludur.” diyen Genel Müdür, usulsüz işlemlerin kendilerine sunulan evraklarda olabileceğini dile getirdi. Adlı, “Tapuda sahtecilik üç şekilde oluyor; nüfus cüzdanının, vekaletin veya veraset ilamlarının sahte olması. Bunların hiçbirini biz vermiyoruz. Memurumuz evrakta bir sahtecilik yaparak bir yeri satsın, memuriyet hayatı biter. Bu kendi ile de sınırlı kalmaz, çocuklarına kadar gider.” ifadelerini kullandı.