Rusya 40 Türk öğrencisine burs verecek

Rusya Federasyonu, 2006-2007 öğretim yılında, lisansüstü eğitim ve dil öğrenmek isteyen 40 Türk vatandaşına burs verecek.

Ayrıca Puşkin Devlet Üniversitesi Rus Dili Enstitüsü de, Rusça Yaz Okulu için Türk öğrencilerine 5 adet burs tahsis etti. Burslardan faydalanmak isteyen Türk vatandaşları, gerekli belgeleri hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekiyor. Başvurular 15 Mart’ta sona erecek, adayların seçimi de 23 Mart 2006 tarihinde mülakatla yapılacak.

Bursların özel şartları ve genel bilgiler şöyle;

– Burslar her alanda kullanılabilir.

– Adayların Rusça, İngilizce, Fransızca dillerinden birisini iyi derecede bilmeleri tercih sebebidir. Staj kursu için Rusça’yı temel düzeyde bilmek gereklidir.

– Adayların mesleğe ait bilim ders notu yüzde 80’in üstünde olacaktır. hukuk, politoloji, tıbbi alanlara birer asıl aday seçilecektir.

– Doktora öğrencileri için burs miktarı aylık 1500 Ruble.

– Adaylar AIDS ve HIV virüsü testlerini de kapsayan Rusya’nın iklim şartlarında yaşamada tıbbi yönden yasaklama olmayan sağlık raporu, diploma örneği, araştırmalarının konuları hakkında 2 sayfalık kısa bir özet, varsa yayınlanmış makaleler ile başarı durumlarını (transkript) gösterir belgeleri hazırlayarak, İngilizce veya Rusça tercümelerini noterden tasdik ettireceklerdir.

– Rusya’ya eğitim almak üzere gelen öğrenciler de ciddi hastalık veya tıbbi yasaklamaların ortaya çıkması halinde öğrencilerin ülkelerine dönüş masrafları kendilerince karşılanacaktır.

– Yaz kursları için Rus dili ile ilgili lisans öğrencisi veya mezunu olmak.

– Araştırma adayının yapacağı çalışma programı ile diplomasının uygun olması gerekir.

– Adayların 35 yaşından gün almamaları gerekmekte olup, kazanan adaylar zorunlu olarak yıllık sağlık sigortası almak zorundadırlar. (Yıllık ücreti 200 ABD dolarıdır.)

– Adayların eğitim süreleri boyunca ihtiyaçlarını karşılamak için 150 ABD doları cep harçlığı bulundurmaları gerekmektedir.