‘Rusya ABD’nin İran’a saldırmasına izin vermeyecek’

Özbekistan'nın siyaset uzman Kerimbekov; 'Rusya, ABD'nin İran'a saldırmasına izin vermeyecek'

Özbekistan’ın önde gelen dış siyaset uzmanı Kabılbek Kerimbekov, olası sıcak bir çatışma durumunda İran’ın, Irak ve Afganistan ile kıyaslanamayacağını ve her şeyden önce Rusya’nın ABD’nin İran’a yönelik bir saldırı yapmasına müsaade etmeyeceğin öne sürdü.

Çin’ in de bu konuda Rusya ile benzer bir siyaset izlediğini dile getiren Özbekistanlı uzman, İran’la tırmanan nükleer silah konusunun kaba kuvvete baş vurulmadan diplomatik yollarla hal edilmesinin öncelikli tercih olması gerektiğini belirtti. CİHAN’a konuşan Kerimbekov, “Gerilimin artığı bu sorunda sağduyu kazanmalı; diplomatik yol galip gelmeli. ” dedi.

İran’ın bu inadından geri adım atması durumunda karlı çıkacağını belirten Kerimbekov, asksi durumda tüm riskleri göze alan ABD’nin hava destekli bir saldırı yapmasının kaçınılmaz olabileceğini kaydetti.

Olası bir saldırı durumunda, ABD’nin bölgede askeri varlığı olan tüm noktalardan faydalanacağını dile getiren Kerimbekov, “Saldırıda öncelikli olarak kullanılacak yerler İran’a yakın olan noktalar olacaktır.” dedi.

ABD’NİN ÖZBEKİSTAN’DAKİ ASKERİ ÜSSÜ İYİKİ KAPATILDI

Özbek uzman, bu kriz öncesinden ABD askeri gücünün Özbekistan’dan ayrılmış olmasını ise hayırlı bir adım olarak nitelendirdi. Bu durumun, Özbekistan’ı olası sorunların içine çekmesinden kurtarması açısından önem arz ettiğini kaydeden Kerimbekov ” Her şeye rağmen ABD askeri gitmemiş olsaydı bile Özbekistan böyle bir durumda İran’a karşı üstlerini kullandırmazdı. ” dedi.

Kerimbekov’a göre olası bir operasyon sırasında Basra Körfezi’yle birlikte Pakistan, Afganistan ve bazı Arap ülkeleri ABD güçleri tarafından kullanılabilecek noktalar olacaktır.

Tüm tehdit ve baskılara rağmen İran’ın ikinci bir Irak olamayacağının altını çizen uzman, “İran’la yaşanan krizde diploması galip gelmeli” dedi. Kerimbekov “ABD’de de bu sorunun kaba kuvvetten ziyade diplomatik yollarla halledilmesini isteyenler olmasına rağmen, Başkan George Bush ve ona yakın bir çevre çareyi silahlı seçenekten yana görmekte. Böle bir seçenekle ABD ilk etapta Rusya ve Çin’i de karşısına alacak. İran kolay lokma olmayacak.” diye konuştu.

Kerimbekov, zor ihtimaller arasında gösterilen sıcak çatışma durumunda ABD’nin İran’a yönelik yapacağı hava destekli saldırıda “kol ve ayak kırma” gibi ülkenin stratejik ve hayati önem taşıyan noktaları imha edeceğini ifade etti.

İran’ın bölgede saygın konumu ve tarihi geçmişiyle kök salmış ciddi bir devlet olduğuna dikkat çeken Kabılbek Kerimbekov, ABD’nin İran’ı sadece nükleer silah gerekçesiyle hedef seçmediğini bu imkanla bölgede her fırsatta kendine meydan okuyan bir rejimi de ortadan kaldırmayı hedeflediğini dile getirdi.