Rusya’da “Yenilikçi kadınlar” sergisinde Ebru şöleni

Rusya'nın St.

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen “Yenilikçi Kadınlar” sergisinde Rus-Türk Kültür Merkezi, Rölyef sergisi ve Ebru gösterisiyle dünyanın dört bir yanından katılan davetlilerin ilgi odağı oldu.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen “Dünyayı Değiştiren Kadınlar” konferansı çerçevesinde düzenlenen sergide, dünyanın birçok ülkesinden farklı yörelere ait el sanatları görücüye çıktı.

Rusya’nın en güzel sarayları arasında gösterilen Tauride Sarayı’nda düzenlenen sergiye, 25 ülkeden 800’e yakın kişi katıldı. Serginin açılışını eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarya Halonen, eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve St. Petersburg Sosyal-Ekonomi Üniversitesi Rektörü Elena Kalinina birlikte yaptı.

Sergide St. Petersburg Rus-Türk Kültür Merkezi standında gerçekleştirilen canlı Ebru gösterisi, en çok ilgi çeken programı arasında yer aldı. Stantta davetlilere Türk el sanatlar ve kültür merkezi faaliyetleri hakkında bilgi veriliyor.

Türk Hava Yollarının da sponsorları arasında yer aldığı konferans çerçevesinde, kadının ekonomik ve kültürel entegrasyondaki rolü, devlet yönetimindeki yeri tartışılacak.