Rusya duyurdu: Savaş uçağını düşürdük

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'ya ait bir savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş sürerken, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya ait bir savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu.

24 Şubat 2022 günü Rusya’nın saldırıları ile başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, aradan geçen dört aya rağmen iki tarafın karşılıklı kayıpları ve zaferleri ile devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yeni bir açıklama yaparak, Luhansk bölgesinde Ukrayna hava kuvvetlerine ait Su-25 savaş uçağı ve Donetsk bölgesinde Mi-24 askeri helikopteri düşürdüklerini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu. Havadan ve karadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Donbas’taki Ukrayna askeri teçhizatları için kullanılan Kremençug ve Lisiçansk’taki akaryakıt deposu ve rafineri teknoloji tesislerini yok ettiklerini açıkladı. Konaşenkov, ayrıca Avdiyivka, Keramik, Jelannoye’de 4 adet Grad çok namlulu roketatar, Donetsk bölgesinde Lastoçkino, Oçeretino, Vodyanoye, Jelannoye yakınlarında 4 adet 155 milimetrelik M777 obüsün aralarında bulunduğu toplam 12 topçu bataryasının vurulduğunu ifade etti.

UKRAYNA KAYIP VERDİ
Rus hava muharebe taktik birliklerinin 62 askeri bölgeyi ateş altına aldığını kaydeden Konaşenkov, bu saldırılar sonucunda 160’tan fazla Ukraynalı milliyetçi güç ile bir Buk-M1 hava savunma füze sisteminin etkisiz hale getirildiğini dile getirdi.

Rus hava savunma sistemleriyle Luhansk bölgesinde Kamışevaha yerleşim birimi yakınlarında Ukrayna hava kuvvetlerine ait bir Su-25 ile Donetsk bölgesinde Arhangelsk yerleşim birimi yakınlarında bir Mi-24 askeri helikopterin düşürüldüğünü söyleyen Konaşenkov, Luhansk, Herson, Harkiv, Zaporijya bölgelerinde 8 Ukrayna insansız hava aracının vurulduğunu aktardı.

Füze ve topçu birliklerin 180 askeri alan, 16 komuta merkezi ve 32 topçu pozisyonlarını ateş altına aldığını kaydeden Konaşenkov, böylece 310’dan fazla Ukraynalı milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiğini dile getirdi.

Konaşenkov, “Ukrayna’ya ait bugüne kadar 206 uçak, 132 helikopter, 1241 insansız hava aracı, 343 hava savunma füze sistemi, 3 bin 613 tank ve zırhlı araç, 547 çok namlulu roketatar, 2 bin 32 obüs ve havan topu, 3 bin 687 özel askeri araç yok edildi.” ifadelerini kullandı.