Rusya Hindistan’a çıkarma yapıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan'la Rusya arasında ilişkileri pekiştirecek 10 farklı alanda anlaşmaya imza atmak üzere Yeni Delhi'ye gidiyor.

Soğuk Savaş dönemi dostu olarak gördükleri Hindistan’la stratejik işbirliğini geliştirecek her türlü çalışmaların geliştirilmesini isteyen Putin, Cuma günü kutlanacak Hindistan Halk gününün de onur konuğu olacak.

Ziyarette ekonomi, savunma, enerji ve sivil nükleer alanlarında yüksek seviyede işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenirken, Kuzey Kore ve İran nükleer sorunları ile birlikte Afganistan’da artan istikrarsızlığa çözüm çabaları da görüşülecek.

Hindistan ordusu kapasite olarak dünyanın dördüncü büyük ordusu olarak biliniyor. 1,3 milyon insanın silah altında olduğu ülke helikopterler, savaş uçakları, denizaltılar, radar donanımları, tank ve gelişmiş silahlardan oluşan büyük alımlar yapmayı planlıyor. Hindistan silah piyasasının yüzde 70 ihtiyacını karşılayan Rusya son beş yılda 10 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirdi.

2010 yılına kdar 200’den fazla imzalanmış anlaşmanın toplam maliyetinin 18 milyar dolar olduğunu kaydeden Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, Hindistan’da Putin’in ziyareti öncesi hazırlık çalışmalarında bulunyor. Yeni nesil savaş uçakları, helikopterler ve tanklarla ilgili ortak üretim konusunda anlaştıklarını kaydeden Bakan, Rusya’nın Tamil-Nadu bölgesinde yer alan Kudankulum nükleer istasyonuna ek dört adet nükleer santral daha inşa edeceklerini kaydetti.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile Putin’in ortak savunma anlaşması imzalayacaklarına da değinen Bakan, Hindistan Hava Kuvvetleri için alımı gerçekleşecek 4 milyar dolar değerinde 126 adet savaş uçağı ile ilgili verdikleri tekliften de umutlu olduklarını belirtti. Rusya’nın GLONASS uzay üssü de Hindistan YouthSat Üniversitesi ile işbirliği içinde ortak projeler için kullanılacak.

Hindistan Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee ile de bir görüşme yapacak Putin’in Hindistan’da APJ lideri Abdul Kelam ve UPA lideri Sonia Gandhi ile de görüşmesi bekleniyor.