‘Rusya ile ihracatın durması sözkonusu değil’

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Rusya'ya ihraç edilen sebze-meyvelerde bozuk numunelerle ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını ve ihracatı yapan firmanın uyarıldığnı belirtti.

Rusya ile ihracaatın durdurulması ve ya sınırın kapatılması gibi bir durum sözkonusu değil” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde yapılan bir toplantıya katılan Bakan Eker, Rusya’nın ihraç ettiğimiz bazı sebze-meyvelerde bozuk ürünlere rastlandığı yönünde kendilerine uyarıda bulunduğunu belirtti. İhraç edilen bazı ürünlerin bozuk olduğunun anlaşıldığını ve gerekli girişimleri yaptıklarını anlatan Eker, sınır kapısının kapatılması veya Rusya’ya ihracaatın durdurulması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını ifade etti.

Bozuk ürünlerin ihraç edilen sebze- meyve arasında küçük bir bölümü oluşturduğunu anlatan Eker, yanlış gübre kullanımından kaynaklanan bir olumsuzluk yaşandığını kaydetti. Eker, “Gerekli tedbirleri aldık. Rusya’ya bildirdik. Bu sıkıntılar ihracat yapan ülkelerde sıklıkla yaşanabiliyor. Konuyla ilgili kural şudur. Ya o malı iade edersiniz, ya da imha edersiniz. Bu konu bir uluslararası ticaret konusudur. Dikkatli olunmazsa ihracat konusunda rakiplerimiz avantajlı duruma gelir” şeklinde konuştu.

Rus tarafından Türk ürünleriyle ilgili bir yasaklama geldi mi? şeklindeki bir soruyu da cevaplayan Bakan Eker, “Bize sadece Rusya’dan uyarı geldi. Bu konuda daha dikkatli olmamızı istiyorlar. Gerekli uyarıyı ihracatı yapan firmaya ilettik. Bu konuyu abartmak menfaatimize değil. Basının da bu konuda dikkatli olması gerekir. Bu gibi haberler rakiplerimizin işine yarar” dedi.