Rusya ile PKK rahatsızlığı

PKK saldırıları yoğunlaşırken Rusya’nın yayınladığı terörist örgütler listesinde PKK’ya yer verilmemesi, Ankara’da rahatsızlık yarattı.

Ankara, bu yöndeki talebini en üst düzeyde Cumhurbaşkanı Sezer’in Moskova ziyareti sırasında ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Ankara’daki görüşmelerinde dile getirilmişti. Bir Türk yetkilisi “Bizim için büyük önem arzeden bir sorunu dikkate almıyorlar” diyerek Ankara’daki rahatsızlığı yansıttı.

El Kaide, Taliban ve İslami Cihat gibi örgütlerin dahil edildiği listede İsrail’in “en büyük düşmanları”

olan Hamas veya Hizbullah’ın isimleri de geçmiyor.

Türkiye’de yoğunlaşan PKK saldırıları nedeniyle sınır ötesi operasyon tartışmaları sürerken, Rusya’nın Ankara’nın en üst düzeydeki girişimlerine karşın yeni yayınladığı “terörist örgütler”e ilişkin federal listede PKK’ya ver vermemesi, rahatsızlık yarattı.

Rusya Başbakanı Mihail Fradkov, ülkede terörist olarak kabul edilen örgütleri tek bir federal liste halinde toplayan kararnameyi imzaladı. Önceki listede bulunmayan, İslami Cihat ve Cund El Şam yeni listeye dahil edildi. Ancak Türkiye’nin en üst düzeydeki yoğun girişimlerine karşın listeye PKK alınmadı.

Nitekim, PKK örgütünün listeye konulması talebi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Haziran sonunda Rusya’ya yaptığı ziyaret sırasında yinelenmişti. Bundan önce aynı talep, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Haziran ayı başında Ankara’da yaptığı görüşmelerde de dile getirilmişti.

ANKARA’DAKİ RAHATSIZLIK

Rusya’nın, Ankara’nın en üst düzey çağrılarına karşın PKK’yı terör listesine koymaya yanaşmamasını değerlendiren bir Türk yetkilisi, “Bu, çok uzun bir zamandan beri uğraştığımız bir şey. Bir yandan, ’ilişkilerimiz çok iyi’ diyorlar, diğer yandan ise bizim için çok büyük bir önem arzeden bir sorun dikkate alan yok” diyerek Ankara’daki rahatsızlığı yansıttı.

LİSTEDE HAMAS VE HİZBULLAH YOK

Bu arada, Rusya tarafından yayınlanan teröristler örgütler listesinde şu sıralarda İsrail tarafından “en büyük terör örgütleri” olarak ilan edilen Hamas ve Hizbullah isimleri geçmiyor.

17 örgüte yer verildiği listeye, önceki listeye göre, İslami Cihat ve Cund El Şam örgükleri eklendi. Rusya’yı doğrudan etkiyenen Yüksek Meclis Şurası ve Çeçen ve Dağıstan Halkları Kongresi gibi örgütlerin başını çektiği listede El Kaide, Taliban ve Cemaat El İslam (Pakistan) gibi örgütler de bulunuyor.

Bu arada, İsrail’in Lübnan operasyonunın “nedeni ve hedefi” olarak gösterilen Hizbullah’a yer verilmezken diğer bir Lübnanlı örgüt Asbat El Ansar ise listede görülüyor.

Rusya’nın ayrıca, Batı listelerinde yer alan ETA ve Gerçek İRA gibi çok sayıda örgütün de listeye dahil etmemesi de dikkat çekiyor.