Rusya İran’a yüklenmeye başladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcilerinin tüm isteklerine cevap vermek zorunda olduğunu söyledi.

Lavrov’un İran’la ilgili açıklamaları, ABD ile APEC zirvesinde Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği için ortak metnin imzalanmasının hemen ardından yapması Rusya’nın İran’a yönelik politikalarında önemli değişimler olabileceği şeklinde yorumlandı.

İran’ın cevaplaması gereken soruların belli olduğunu ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı; “İran nükleer programına açıklık getirmelidir. Malesef, Uluslarası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) sorularına cevap vermeyi erteliyor.” dedi.

Tahran’ın 6 ülkenin aracılığı ile hazırlanan öneri paketini kabul etmemesinden Moskova’nın üzgün olduğunu ifade eden Lavrov, Rusya’nın politikasının İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer çalışmalarını nükleer silahsızlanma anlaşmaları ve IAEA’nın kontrolünde devam etmesinden yana olduğunu hatırlattı.

İngiltere, Almanya ve Fransa’nın Güvenlik Konseyi’ne sundukları yaptırım paketi Rusya ve Çin’in veto edeceklerini açıklamalarının ardından askıya alınmıştı. Yaptırımlar İran’a nükleer teknolojinin transferini ve nükleer yakıt ihracatını yasaklarken, Tahran’ın askeri hesaplarının tamamının dondurulmasını ve nükleer programla ilgisi olan tüm bürokratlara da vize yasağı getirilmesini içeriyor.

İran’a 1 milyar dolarlık bir anlaşma ile nükleer santral kurmaya devam eden Rusya yaptırım paketinin hafifletilmesi için mücadele ediyordu. Lavrov yaptığı son açıklamada İran’ın görüşmelerde ilerleme kaydetmediği takdirde Rusya’nın Güvenlik Konseyi’nin de üzerine düşüni yapacağını belirterek İran’ı uyardı.

Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları’nın BM Güvenlik Konseyi’nde görüşmeleri devam eden İran’ın nükleer programı ile ilgili konuda koordine içinde çalışacakları belirtildi. Açıklamada “Başkanlar Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın işbirliği içinde olmalarını istediler.” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı George W. Bush, Hanoi zirvesinde uluslararası toplumun İran nükleer çalışmalarının durdurulması ile ilgili olumlu sonuç alıncaya kadar bir kısım tedbirler almak zorunda olduğunu belirtmişlerdi.