Rusya umduğunu bulamadı

Rus yapımı taşıyıcı roket Zenit, fırlatıldığı anda infilak ederek Büyük Okyanus'a düştü. Zenit, Hollanda'nın NSS 8 uydusunu uzaydaki yörüngesine taşıyacaktı.

İnterfax Ajansı’nın verdiği habere göre; Zenit roketi “Morskoy start” projesi çerçevesinde fırlatılmıştı. Fırlatma anının İnternetten on-line olarak izlenilebilen görüntüler bir anda kesildi. Uçuş Merkezi Yöneticisi’nin yaptığı açıklamada Büyük Okyanus’un ekvator bölgesinden fırlatılan roketin bir dakikalık uçuştan sonra infilak ettiğini söyledi. Nedeni henüz belirlenemeyen kazada ölen yada yaralananların olmadığı kaydedilirken, uydu ve roketin durumu da henüz bilinmediği açıklandı.

NSS 8 uydusu, Boeing tarafından Hollanda’nın SES New Skies şirketi için internetten yüksek hızda bilgi aktarımı için yapılmıştı.

1999 yıldan beri kullanılan Zenit uzay aracı, bu zamana kadar 24 defa fırlatılmıştı. Daha önceki başarısız fırlatmalar ise 2000, 2001 ve 2004 yıllarında gerçekleşmişti.

“Morskoy start” projesinde Rusya, ABD, Noverç ve Ukrana yer alıyor. Diğer uzay üslere nazaran Büyük Okyanus’un ekvator bölgesinin kullanılması daha ağır yüklerin fırlatılmasına fırsatını veriyor.