Rusya ve ABD işbirliği yapacak

Rusya ve ABD sivil nükleer çalışmalarda işbirliği yapacak.

İki lider nükleer enerjinin alternatif enerji olarak kullanılmasını destekliyor. Böylece, gelişmiş ülkelerin öncülüğünde yapılacak çalışmalarla hem nükleer güvenlik sağlanmış, hem de nükleer silahların yaygınlaşmasını engelleme anlaşmalarına uygun davranılmış olacak.

Carnegie Düşünce Kuruluşu direktörü Rose Gottemoeller’a göre büyük projenin içeriği ve gelişmeler St. Petersburg zirvesinde ortaya çıkacak. Rusya, sivil nükleer çalışmalarda diğer ülkeler ve ABD’ye göre önemli üstünlüğe sahip. ABD, 1979 yılında Pensilvanya nükleer kazası ve 1986 Çernobil faciasından sonra sivil amaçlı nükleer çalışmaları durdurma noktasına gelmişti. Putin, Ocak ayında da Rusya’da uluslararası nükleer merkez kurulmasını önermişti. Rusya Nükleer Ajansı Başkanı Sergey Kriyenko, bu merkezin dünyanın farklı noktalarında kurulacak diğer merkezlerle bir ağ oluşturarak araştırma ve geliştirme çalışmalarında bulunmasını istemişti.

Bush da ‘Küresel Nükleer Enerji Ortaklığı’ olarak tanımlanabilecek yeni bir çalışma başlatılmasını istedi. Uzmanlara göre Bush ve Putin yeni nesil nükleer santrallerin kurulması ve yaygınlaştırılması konusunda hemfikir. Rusya’nın İran’ın Buşehir kentinde inşa ettiği nükleer santral dolayısı ile nükleer ilişkiler konusunda sorunlar yaşanmaya başlamıştı. Uzmanlara göre, uluslararası pazara açılımında ABD desteğini alan Rusya, İran konusunun çözümünde de daha batı yanlısı düşünebilir.

Çevreci örgütlerden nükleer konusundaki işbirliğine eleştiriler yükseliyor. Rusya 10 nükleer üssünde 31 adet reaktöre sahip. Putin, ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 25’inin nükleer enerjiden sağlanmasını istiyor. Şu anda yüzde 16’sı nükleer enerjiden karşılanıyor. Rusya geçen ay da dünyanın ilk yüzen nükleer enerji reaktörünü inşa etmeye başladı.