Rusya’da sağlıkta rüşvet skandalı

Rusya Federal Sağlık Sigorta Fonu (FOMS) başkanı, üç başkan yardımcısı ve birçok daire başkanı rüşvet almak suçundan göz altına alındı.

Fon Başkanı Andrey Taranov ve Başkan Yardımcısı Dmitry Usenko ile birlikte diğer iki başkan yardımcısının ve daire başkanlarının oluşturdukları rüşvet çetesi uzun süren inceleme ve takipten sonra suçüstü yakalandı. Üst düzey bürokratların rüşvet suçlaması ile gözaltına alındığı bilgisini doğrulayan Rusya Sağlık Bakanı Mihail Zurabov sağlık fonunun çalışmalarının bir yıldan bu yana Sayıştay tarafından takip edildiğini belirterek, “Sigorta Fonu yönetiminde gerekli değişiklikleri yaptık, fon başkanı Taranov ve yöneticiler hakkında suç dosyası tamamlanmak üzere, önümüzdeki günlerde geniş bilgi vereceğiz.” dedi.

Rusya Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada da “FOMS yönetiminde yer alan üst düzey bürokratların bölgelere dağıtılması için ayrılan ödenekleri zimmetlerine geçirdikleri, ilaç ve tıbbi malzeme firmalarından malzeme alımlarında önemli oranlarda rüşvet aldıkları tespit edilmiştir.” iddialarına yer verildi. FOMS 2006 yılı için 1,2 milyar dolarlık ilaç destek yardımını ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmakla görevlendirilmişti.

Mali polisin hafta başından bu yana fonun merkez binasında ve sekiz bölge temsilciliklerinde yapılan incelemelerde ihtiyaç sahibi vatandaşların yararlanması için ayrılan fonların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmadığını ispat eden belgelere ulaştığı iddia ediliyor. Fonun basın sözcülüğü “Hiç bir şeyi onaylama ya da yalanlama durumunda değiliz. Olay hakkında yorum yapmak istemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Başsavcılıktan geçen hafta yapılan açıklamada da yılbaşından bu yana 9 binden fazla rüşvet olayının mahkemelere intikal ettiği belirtilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin rüşvetle mücadeleyi ulusal öncelik olarak ifade etmesinin ardından, Başsavcı Yury Chaika’nın çalışmalarını yoğunlaştırdığı ifade ediliyor. Başsavcı Birinci Yardımcısı Aleksander Buksman’da basına verdiği demeçte rüşvet ve yolsuzluğun Çar döneminden kalma Rusya’nın en büyük sorunlarından biri olduğunu ifade ederek, Rusya’da dönen yıllık rüşvet miktarının 240 milyar dolarla devlet bütçesine denk rakama ulaştığını söylemişti.