Rusya’da Ukrayna’ya büyük jest

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Ukrayna'ya verilen doğalgazda bin metreküp için 100 dolar indirime gittiklerini açıkladı.

2010 yılının ikinci çeyreğinde 330 dolar olması beklenen doğalgaz rakamı 230 dolar olacak. Yüzde 30’luk indirim anlamına gelen yeni rakamlar Nisan ayından itibaren geçerli olacak.

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom ve Ukrayna enerji şirketi Naftogaz’ın imzaladığı 2019 yılına kadar geçerli olacak yeni anlaşma, doğalgaz transit ücretlerini de içeriyor. 10 yılı kapsayan anlaşma çerçevesinde toplam Rusya’nın Ukrayna’ya yaptığı indirimin 40 milyar doları bulduğu değerlendirmesi yapılıyor.

RUSYA’NIN KARADENİZ FİLOSUNA EK 25 YIL

Ukrayna’nın Sivastopol kentinde bulunan Rusya’nın Karadeniz Filosu ile ilgili de yeni bir anlaşma sağlandı. 2017’de süresi dolacak askeri üs için Ukrayna Rusya’ya ek 25 yıl daha verdi.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev’le, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in görüşmesinin ardından sağlanan anlaşmaya göre, süre dolumundan itibaren de tarafların itiraz etmemeleri durumunda 5 yıl dönemlerle süre uzatılacak.