Rusya’dan ABD’ye nükleer suçlama!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 5 Aralık'ta süresi dolan ve henüz yenilenemeyen Stratejik Silahlarda İndirim Anlaşması (START-1) ile ilgili sürecin uzamasından ABD'yi sorumlu tuttu.

Rus ve ABD’li yetkililerin Cenevre’de müzakerelere başladıklarını kaydeden Lavrov, iki üç hafta içinde anlaşmayı parafe edebileceklerini söyledi. Müzakerelerin uzamasına Washington’ın doğu Avrupa’ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ile ilgili çalışmaların neden olduğu kaydediliyor.

Moskova’nın savunma ve saldırı sistemleri arasında yasal bir bağlantı olmasını savunduğunu aktaran Lavrov, “İki üç hafta içinde sonuca götüreceğimize inanıyorum. Bunun için şansımız var” değerlendirmesinde bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı, tarafların temel eşitlik prensibine uymaları durumunda tüm sorunların çözülebileceğine dikkat çekti. Moskova, ABD’nin füze kalkanı ile ilgili çalışmalarının yeni nükleer silahsızlanma anlaşmasında yer almasını istiyor. Uzmanlara göre bu çerçevede çıkacak yeni bir anlaşma artık, Rusya ve ABD’nin füze kalkanı tartışmaları ile karşı karşıya gelmelerine engel olacak.

Uzmanlar, başlangıçta planlanan Polonya ve Çek Cumhuriyetleri’ne yerleştirilecek füze kalkanının Rusya’nın kıtalarası balistik füzelerini vurma gücüne sahip olduğunu ve Moskova için tehdit oluşturduğunu savunurken, Bulgaristan ve Romanya ile değiştirilen yeni planda bu etkinin olmadığına dikkat çekiyor. Ancak Moskova’da uzmanlar her halükarda doğu Avrupa’ya yerleştirilecek bir füze kalkanının Rusya’ya karşı olduğunda ısrarlı. İkinci sorun ise gözlem ve denetleme ile ilgili prosedür.

Cenevre ABD diplomatik misyonu sözcüsü Michael Parmly ise basına yaptığı açıklamada, müzakerelerin başladığını, ancak hızlı bir karar alma sürecinin mümkün olmayabileceğini vurguladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Temmuz ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Medvedev’le yeni anlaşma konusunda mutabakata varmıştı. Buna göre taraflar, nükleer başlık sayısını 1500-1675 aralığına, fırlatma sistemi sayısını da 500-1000 aralığına çekecek. Rusya’nın halen 3 bin 909 nükleer başlık ve 814 taşıyıcı sistemi bulunurken, ABD’nin 5 bin 576 nükleer başlık ve 1198 taşıyıcı sistemi bulunuyor.