Rusya’ya ihracat her ay ikiye katlanıyor

Avrupa'da hayal kırıklığı yaşayan ihracatçı, Rusya'yla moral buluyor. Son üç aydır Türkiye'den Avrupa'ya yapılan ihracat gerilerken, Rusya ve Romanya'ya yapılan ihracat sürekli artıyor.

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, narenciye ve domates ürünlerinde Rusya ve Romanya’ya son aylarda belirgin bir artış yaşandığını belirtti.

Avrupa pazarında sıkıntı yaşayan yaş meyve sebze ihracatçısı, rotayı Rusya’ya çevirdi. Ocak ayında Rusya’ya 1,3 milyon dolarlık yaş meyve sebze satan ihracatçı, bu rakamı Şubat ayında 2,8’e Mart’ta ise 4,6 milyon dolara çıkardı. İhracatın Şubat ayından itibaren toparlanma eğilimine girdiğini ifade eden Satıcı, ileriki aylarda ihracatın seyrini ürün rekoltesi ve dış piyasadaki fiyatların belirleyeceğini söyledi. Şu an ihracatın gidişatında çok olumsuz bir tablo olmadığını ifade eden Satıcı, “Ocak ayında bayram tatilinin uzun olması nedeniyle düşüş fazla olmuştu. Şu aşamada çok ciddi bir artış ve azalış gözükmüyor. Normal seyrini devam ettiriyor. Nisan ayında ise düşüşün tamamen durmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Rusya tarafında meydana gelebilecek bir aksaklığın ihracata ağır darbe vuracağına dikkat çeken Birlik Başkanı Satıcı, şunları söyledi: “Şimdilik olumsuz bir tablo yok ama, Avrupa’dan sonra Rusya’da da bir belirsizliğin baş göstermesinden çekiniyoruz. Belirgin bir artış trendi yakaladığımız Rusya’ya ihracatta yoğun bir sezona giriyoruz.”

Yılın ilk üç ayında Antalya’dan ihracat yüzde 7 oranında geriledi. Sadece kesme çiçek sektöründe artış görülen ihracattan toplam 83 milyon dolarlık gelir elde edildi.

Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nden alınan verilere göre, 1 Ocak-31 Mart 2006 tarihleri arasında Antalya’ya en fazla döviz girdisi sağlayan yaş meyve sebze ihracatı yüzde 8 oranında düştü. Tekstil ve hammadde yüzde 16 ile en fazla düşüş yaşayan sektör olurken kesme çiçek yüzde 21’lik artışla düşüş görülmeyen tek sektör oldu. Yaş meyve sebzeden 51,6 tekstil ve hammaddeden 19,5 kesme çiçekten de 11,7 milyon dolar gelir sağlandı.

Ülkeler sıralamasında Mart ayında Rusya ilk sırada yer alırken, ilk üç aylık dönemde ise sıralama şöyle oluştu; Almanya, Rusya, Romanya, Hollanda ve Yunanistan.