Rüzgâr enerjisi alanında nitelikli eleman yetiştirilecek

Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından hazırlanan "Gençlik Enerjisi Rüzgâr Enerjisiyle Buluşuyor" projesi, 350 bin Euro'luk destek için ön elemeyi geçti.

Balıkesir ve Çanakkale illerini kapsayan Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından hazırlanan “Gençlik Enerjisi Rüzgâr Enerjisiyle Buluşuyor” projesi, 350 bin Euro’luk destek için ön elemeyi geçti. Balıkesir Üniversitesi (BAÜ)’nin de katkı yaptığı projeyle bölgede rüzgâr enerjisi alanında nitelikli eleman yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Projenin ayrıntılı olarak hazırlanmasının ardından GMKA, Avrupa Birliği fonlarından Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde açılan programa başvuracak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın IPA kapsamında yürütmekte olduğu İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı dahilinde ilan edilen Sektörel Alanlarda Genç İstihdamının Geliştirilmesi Hibe Programı’na yaptığı ön başvuru başarılı bulunarak kısa listeye girmeye hak kazandı. GMKA’nın 8 Şubat 2013 tarihindeki ön başvurusu başarılı bulundu. Projenin hayata geçmesiyle Güney Marmara’nın, başta rüzgâr olmak üzere yenilenebilir enerji sektörünün talep ettiği elemanların bulunması konusunda akla gelen ilk bölge olması hedefleniyor. Projenin tam başvurusu, 13 Aralık 2013 tarihine kadar yapılacak.

BAÜ’nün ortağı olduğu, Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerji firmaları Polat Enerji, AKSA Enerji, EnerjiSA, Northel Enerji ve Deneysan’ın iştirakçi olduğu projenin, bütün süreçleri başarıyla geçmesi durumunda yaklaşık 1 milyon liralık kaynak BAÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nde rüzgâr enerjisi eğitim merkezi kurulması ve burada yetiştirilecek işsiz gençlerin rüzgâr enerjisi alanında istihdam edilmesi için kullandırılacak.