Rüzgar da çıkan yangında 5 ev kül oldu

Trabzon'un Sürmene ilçesinde çıkan örtü yangınında ilk belirlemelere göre, yaklaşık 30 dekarlık örtü ile 5 ev yanarken, Sürmene Vakfı Zarha Dağı Turistik Tesisleri'nin çatısı rüzgarın etkisiyle uçtu.

Sürmene’nin Zarha Dağı Orta Mahalle Mahallesi’nde sabah saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle çalılık ve fındık bahçelerinin bulunduğu alanda örtü yangını çıktı. Saatteki hızı 70- 80 kilometreyi bulan rüzgarın etkisiyle kısa sürüde büyüyen yangında, ilk belirlemelere göre yaklaşık 30 dekarlık örtü ile yangının sıçradığı 5 ev yanarken Sürmene Vakfı Zarha Dağı Turistik Tesisleri’nin çatısı uçtu.

Yangın sırasında evden kardeşini kurtarmaya çalışan Adem Kol’un (19) vücudunda yanıklar oluştu. Kardeşi Sadettin Kol’u kurtarmayı başaran ağabey Kol’a Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Kol daha sonra Sürmene Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Yangını söndürmek için Trabzon, Sürmene ve çevre ilçelerden çok sayıda itfaiye ekibi gelirken, vatandaşlar olay yerine toplandı. Yangın mahalline giden yolun bozuk olması nedeniyle itfaiye araçları zorluk çekerken, sivil savunma araçlarının yardımıyla olay yerine götürüldü. Muhtemel büyük yangın ve afetlere karşı sivil savunma ekipleri bölgede hazır bekletiliyor.

Sürmene Vakfı Zarha Dağı Turistik Tesisleri’nin işletmecisi Ayhan Sürmen, hayatında ilk kez böyle bir manzara ile karşılaştıklarını belirterek, “Bölgede etkili olan rüzgar sebebiyle sabah saatlerinde tesisimizin çatısı uçtu. Halen rüzgar kuvvetli bir şekilde esiyor. Can kaybımızın olmaması sevindirici. 500 bin YTL civarıda maddi hasarımız var. Ne olacak bilmiyoruz.” dedi.

Öte yandan bölgede birçok evin çatısının şiddetli rüzgar nedeniyle uçtuğu, maddi zararın büyük olduğu bildirildi.

Arsin ilçe merkezinde bir evin çatısı sahil yolu üzerine düştü. Yol bir süreliğine ulaşıma kapanırken araçlara ilçe merkezindeki eski yol üzerinden geçiş izni verildi. Yola düşen çatı, belediye ekipleri ve vatandaşların yardımıyla yoldan kaldırıldı.