‘S’ plakasiz servislere geçit verilmiyor

BURSA - Bursa'da servis araçlarinin ruhsatlarinin yenilenmesinin ardindan kaçak olarak çalisanlara yönelik bugün yapilan denetimde 30 araç trafikten men edildi.

5216 sayili kanun geregi denetim hakki Büyüksehir Belediyesi’ne geçen servis araçlarina ruhsatlarinin verilmesinden sonra trafik zabita ekiplerinin korsanlara karsi baslattigi amansiz takip sürüyor. Denetimler kapsaminda bugün Acemler Kavsagi ve Hürriyet Caddesi’nde yapilan denetimlerde 220 araç kontrolden geçirildi. Denetimde ruhsatsiz çalistiklari belirlenen 30 araç 15 gün süreyle trafikten men edilirken, araç sahiplerine 120’ser YTL ceza kesildi. Fabrika ve isyerlerine ait ruhsati olan ancak belirlenen kistaslara uygun çalismadiklari tespit edilen 15 araca da 120’ser YTL para ceza kesildi. Araçlarini otoparka çekmeyen korsan araçlar, güvenlik güçlerinin nezaretinde anlasmali yedieminlere çekildi.

Büyüksehir Belediyesi Zabita Müdürü Hüseyin Koçak, 5216 sayili kanun geregi ‘S’ plakali servis araçlarinin çalisma ruhsatlarinin verilme ve denetim görevinin Büyüksehir Belediyesi’ne geçtigini hatirlatarak, “2 bin 657 ‘S’ plakali araca çalisma ruhsati verdik. Ruhsatlari verdikten sonra korsan çalisanlara yönelik denetimlerimizi artirdik. Bursa’da izinsiz çalisan ‘S’ plakali servis araçlarina müsaade etmeyecegiz. 5 aydir farkli bölgelerde yaptigimiz çalismalarda bin 500 araci denetledik. Bunlardan 183 araç trafikten men edilirken, bin 214 araca toplam 145 bin YTL para cezasi kestik” dedi.

Korsan araçlara karsi isletme sahiplerini duyarli olmaya çagiran Koçak, “Can tasiyan ve büyük sorumlulugu sahip olan servis tasimaciliginda korsan çalismaya izin vermeyecegiz. Bursa’da yasan herkesin kentlilik bilinci ile bu konuya duyarli olmalarini istiyoruz. Özellikle isletme sahipleri ucuz ancak hiçbir güvenligi olmayan bu araçlari tercih etmemelerini istiyoruz” diye konustu.