Saadet kapatmaya karşı duruyor

AK Parti'ye açılan kapatma davasına yüzde yüz karşı olduklarını söyleyen Saadet lideri Recai Kutan,demokrasinin güvencesi olan partilerin dernekler kadar güvende olmadığını söyledi.

Partisinin çeşitli etkinliklerine katılmak üzere Bursa’ya gelen Kutan, gazetecilerin soruları üzerine, AK Parti’ye açılan kapatma davasına yüzde yüz karşı olduklarını söyledi.

Türkiye’de çok partili siyasi hayatın 1946’da başladığını belirten Kutan, ”Siyasi partiler boyuna tırpanlanmış, kapatılmış. Siyasi partilerin ileriye dönük de herhangi bir güvencesi yok. Anayasa diyor ki; Siyasi partiler, demokrasilerin vazgeçilmez kurumlarıdır. Bu kadar önemli olan kurumların, derneklerin güvencesi kadar güvencesi yok” şeklinde konuştu.

Kutan, 1997 yılına kadar Anayasa’da partilerin kapatılmasını zorlaştıran bir madde bulunduğunu ancak bunun daha sonra kaldırıldığını belirterek, ”Bir yandan AK Parti’nin kapatılmasına en şiddetli şekilde karşı çıkarken, öbür yandan da AK Parti’yi suçluyoruz. Niye suçluyoruz? Çünkü 6 sene zarfında, siyasi partiler için güvence temin edecek bir düzenleme yapmadılar” dedi.

AK Parti’nin kapatılması halinde, Türkiye’deki hiçbir siyasi partinin güvencesi olmadığının tescil edilmiş olacağını söyleyen Kutan, şöyle devam etti:

”Anayasa Mahkemesi üyelerinden 6 tanesinin (kapatılsın) demesi durumunda, şu anda tek başına iktidarda bulunan siyasi parti bile kapatılabiliyor. Herkes buna bakacak ve dolayısıyla bizim siyasi hayatımızı çok büyük bir şekilde etkileyecek. Herkes diyecek ki; ‘Siyasi partilerin güvencesi yok.’

İkincisi, şu anda bıçak sırtında olan bir ekonomimiz var. Bu, şu anda dahi milletin büyük bir kısmında, özellikle müteşebbislerde ciddi anlamda tereddüt meydana getirmiştir. Para harcayacak olanlar, parasını harcamıyor. Düz vatandaşlar bile ‘İleride ne olacak?’ diye düşünüyor. Yatırım yapacak olanlar, ‘Bu belirsiz durum geçsin’ diyor, yatırım yapmıyor. Dolayısıyla piyasada inanılmaz korkunçlukta durgunluk var. Bu kapatma fiilen gerçekleşirse, ardından hemen bir ekonomik kriz çıkacaktır. Ancak bununla şunu demek istemiyorum, parti kapatıldığı için ekonomik sıkıntılara düştük. Zaten AK Parti’nin uygulamakta olduğu IMF endeksli politikalar, Türkiye ekonomisini zaten bir çöküşe götürüyordu. Ancak bu kapatma davası, kapatmayla sonuçlanırsa, bu çöküş çok daha süratli hale gelecektir.”