Saadet Partisi katsayı müdahalesi yaptı

“Bu durum, çağdaş Türkiye için ayıp olmasının yanında geçen yüzyılın insan hakları anlayışına bile aykırıdır”

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, İstanbul Barosu ile YÖK arasındaki katsayı davasına müdahil olmak için Küçükçekmece Anadolu Kız Meslek Lisesi 1. sınıfında öğrenci olan kızı Behiye Betül Erdoğan adına İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesine başvurdu.

Erol Erdoğan, mahkemeye avukatı Abdullah ARAR ile gelerek verdiği müdahil olma talebini içeren dilekçesinde, katsayının adeta kast sistemine dönüştürüldüğünü ifade ederek “Bu durum, çağdaş Türkiye için ayıp olmasının yanında geçen yüzyılın insan hakları anlayışına bile aykırıdır” dedi.

YÖK’ün dönem başında katsayı adaletsizliğini gidermesi sonucu kızının Meslek Lisesine kayıt yaptırdığını anlatan Erdoğan, “Ancak durum tekrar tersine döndü. Bu ise onu moral olarak çökertti, çünkü kızım bu okulu bitirdikten sonra bilgisayar mühendisliği veya iyi derecede bilgisayar kullanabilen bir psikolog olmak için ilgili fakültelerde okumak istemektedir. Bu onun en tabii hakkıdır. Ancak şimdi hayalleri suya düştü” şeklinde konuştu. Erdoğan, Danıştay’dan yürütmeyi durdurmasını talep eden İstanbul Barosunu eleştirerek, Danıştay’ın adil karar vermesini istedi.

Erol Erdoğan, Türkiye’de eğitim politikalarını Milli Eğitim Bakanlığı ile YÖK belirlerken şimdi üçüncü bir kurumun da bu politikalara müdahil olduğunu ileri sürerek şöyle konuştu:

“Katsayı düzenlemeleri bakımından yapılan idari işlemlerin dava konusu olduğu durumlarda, verilen kararlar, adeta üçüncü bir düzenleyici otorite ihdas eder nitelikte sonuç doğurmaktadır. Bu durum hem kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı hem de demokratik karakterden uzaktır. Üniversite eğitimi çağdaş, entelektüel ve insani bir haktır. Bu hakkın engellenmesi, ihlali kabul edilemez. Konu, çocukları meslek liselerinde okuyan aileler tarafından takibe alınmalı, dava edilmelidir.”