Saadet’ten yumruğa çarpıcı tespit

Saadet Partisi lideri Numan Kurtulmuş, son günlerde gündeme gelen yumruk olaylarını bakın nasıl değerlendirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e yapılan yumruklu saldırılara ilişkin, ”Türkiye’deki huzur ortamını bozmak isteyen bazı çevrelerin planlı bir hareket içerisine girdiği anlaşılıyor bu süreçte” dedi.

Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığınca yapılan ”Saadet Partisi Mahmutpaşa’yı dinledi” anketinin sonuçlarının açıklandığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, son zamanlarda siyasetçilere yönelik saldırılara ilişkin görüşünü sorduğu Kurtulmuş, yaşanan olayların son derece üzücü olduğunu söyledi.

Ümit ederiz ki bunlar tesadüfi şeylerdir

Kurtulmuş, şunları kaydetti:

”Belli ki Türkiye’deki huzur ortamını bozmak isteyen bazı çevrelerin planlı bir hareket içerisine girdiği anlaşılıyor bu süreçte. Ümit ederiz ki bunlar tesadüfi şeylerdir. Birilerinin aklına gelmiş yapmış, diğerleri de onlardan etkilenerek yapmıştır diye umuyoruz. Ancak bir provokasyon sürecinin başladığı anlaşılıyor. Burada hükümetin üzerine düşen, bu süreçlerde arkada kim var, ne var, provokasyonun perde arkası nedir, bunu en kısa zamanda aydınlatmak. Türkiye, uzun bir süredir dozajı çok yüksek siyasi tartışmalar yaşıyor. Demokratik açılım konusunda bu yaşandı. Arkasından Anayasa tartışmalarında yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’de siyasi tartışmanın bu kadar yüksek olduğu ortamda bu provokatif eylemlerin çarpan etkisi çok daha yüksek olur. Türkiye bu tür provokasyonlara karşı dikkatli olmalı. Kimse ‘İki tane yumruğu abartmayın” demesin. Türkiye, Maraş, Çorum, Malatya, Sivas, 1 Mayıs olaylarını yaşamış ve ufak kıvılcımlarla, birkaç tane sürtüşmeyle büyük toplumsal olayların ortaya konabildiği bir ülkedir.”

Kurtulmuş, Bakan Yıldız ve Ahmet Türk’e, saldırı sonrası yaptıkları sağduyulu açıklamalardan dolayı teşekkür etti.

BUGÜN