Saakaşvili’nin özel helikopteri Saltukova havaalanına zorunlu iniş yaptı

Zonguldak'ta helikopter heyecanı yaşandı. Ağır hava koşulları nedeniyle yakıtı erken biten Gürcistan lideri Mihail Saakaşvili'nin özel helikopteri Saltukova havaalanına zorunlu iniş yaptı.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin özel helikopteri Romanya’ya giderken hava muhalefeti nedeniyle yakıtı bitince 5 kişilik mürettebatıyla dün saat 14.30’da Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Saltukova Havaalanı’na zorunlu iniş yaptı. Bakım yaptırmak üzere önceki gün sabah saat 06.30 sıralarında Gürcistan’dan Romanya’ya havalanan Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saavaşkili’nin özel helikopteri, hava muhalefeti nedeniyle yakıtını bitirince Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Saltukova Havaalanı’na zorunlu iniş yaptı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, helikopterin yakıtının bitmesi nedeniyle zorunlu iniş yaptığını doğrulayarak, “Yakıtı biten mürettebat iniş için yetkililer aracılığıyla bize ulaştı. Biz de gerekli önlemi aldık ve helikopter normal olarak iniş yaptı. Gerekli akaryakıt temin edildikten sonra tekrar hareket ettiler.” dedi. Önceki gün ilk olarak saat 10.30’da yakıt ikmali yapmak için Samsun’a inen helikopter, bir süre sonra havalanarak Romanya’ya gitmek üzere 5 kişilik mürettebatıyla yola çıktı. Hava muhalefeti nedeniyle fazla yakıt tüketince Saltuokava Havaalanı’na iniş yapmak isteyen helikopter mürettebatı gerekli izinler alındıktan sonra Saltukova’ya zorunlu iniş yaptı. Geceyi Zonguldak’ta geçiren Gürcü havacılar, dün öğlen saatlerinde Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan getirilen akaryakıt ile ikinci kez yakıt ikmali yaptılar.

Zonguldak’ta hafta başından itibaren etkili olan ağır kış şartları etkisini sürdürüyor. Jandarma ve haavalanı yetkilileri zorunlu iniş yapan helikopterin yakından görüntüsünü almak isteyen gazetecileri helikoptere yaklaştırmadı.