Sabah’a çifte yalanlama

Sabah gazetesinin 'İşte Paralel'in Komuta Konseyi' başlıklı haberine çifte yalanlama geldi.

Sabah gazetesinin ‘İşte Paralel’in Komuta Konseyi’ başlıklı haberine çifte yalanlama geldi. Haberde ismi geçen İzmir bağımsız milletvekili İlhan İşbilen ve Mehmet Ali Şengül’ün avukatı, “Bu iftiraların ısrarla ve mesnetsiz olarak tekrar dile getirilmesi; hukuk, mantık ve ahlakla açıklanamaz.” dedi.

Avukat Mustafa Başaran, yazılı açıklama yaparak habere tepki gösterdi. Başaran, “Mesleğinin sosyal önemini kavramış, sorumlu ve objektif her gazeteci; masa başında ve kulaktan dolma bilgilerle değil, gerçekleri araştırıp ondan sonra haber yapmakla yükümlüdür.” dedi. Başaran, “Bu tip iddiaların her zaman müvekkillerim tarafından kesin bir dille reddedilirken, bu iftiraların ısrarla ve mesnetsiz olarak tekrar dile getirilmesi hukuk, mantık ve ahlakla açıklanamaz.” ifadelerini kullandı.

Haberin müvekkillerinin kişilik haklarını zedeleyici nitelikte olduğun belirten Başaran, “İddialar tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu iftira ve hakaretlerle ilgili olarak gerekli yasal başvuruların yapıldığı hususu da kamuoyuna saygı ile duyurulur. “açıklamasında bulundu. Başaran, söz konusu yalan haberler için Sabah gazetesine iki ayrı tekzip metni gönderdiklerini sözlerine ekledi.

‘SÖZ KONUSU İDDİALAR İFTİRADIR’

Avukat Başaran, haberde İlhan İşbilen’le ilgili geçen iddialara ilişkin de şu açıklamayı yaptı: “Müvekkilim İlhan İşbilen’in Fethullah Gülen’in Başyüceler Şürası’nda yer aldığı ve cemaatin yöneticilerinden olduğu iddia edilmiştir. Ancak söz konusu iddialar tamamen iftira olup müvekkilim İlhan İşbilen’in cemaatin yöneticisi olarak hedef gösterildiği, adeta gizli bir gündeminin olduğu ve bunun için görüşmeler ve toplantılar yapıldığı algısının kamuoyunda oluşturulmaya çalışılması, hatta masonik bir yapılanmadan bahsedilerek cezai bakımdan suç işlemiş izlenimi verilerek hakaret ve iftira edilmesi, son zamanlarda yaşanan cemaat-iktidar ile ilgili gündemdeki gelişmelerle bağlantılı olarak kamuoyunun da yakından takip ettiği bir olayda bir nevi ateşi biraz daha alevlendirmekten öteye gitmeyecektir.”

Başaran, İlhan İşbilen’in birçok kamu kurumunda çalıştıktan sonra sanayici ve iş adamı kimliği ile de ülkesine hizmet ettiğini hatırlatarak, “Birçok alandaki bilgi ve deneyimini kanıtlamış olan müvekkil yönetici kimliğinin yanı sıra her şeyden önce ülkemizde saygın bir kişi olmakla beraber milleti temsil görevi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İzmir Bağımsız milletvekilliği görevini de hakkı ile ifa etmektedir.” dedi.

‘HABERLER İSPATTAN YOKSUN, TAMAMEN ASILSIZ MESNETSİZDİR İDDİALARDIR’

Avukat Mustafa Başaran, haberde ismi geçen Hocaefendinin arkadaşı Mehmet Ali Şengül ile ilgili olarak ise, müvekkilinin hayatını Kur’an ve iman hizmetine, kitap yazarlığına adadığını dikkat çekti. Başaran, “Müvekkilimiz hayatının son 17 yılını yurt dışında geçirmiş ve halende yurt dışında bulunmaktadır. Müvekkilim Mehmet Ali Şengül’ün kitaplarını okuma fırsatı olan herkeste bu doğrultuda beyanlarda bulunmuşlardır. Aksi kanaatte olan yani Müvekkilim Mehmet Ali Şengül’ün bir cemaatin yöneticisi olduğuna ilişkin yapılan haberler ispattan yoksun, tamamen asılsız ve mesnetsiz iddialardır.” ifadelerini kullandı.

CİHAN