Sabah Gazetesi muhabirine suç duyurusu

Başı açık bayan gazetecinin taşlandığı iddia edilen protesto gösterilerini organize eden Halk Eğitim Dayanışma ve Araştırma Derneği (HEDA-DER), Sabah Gazetesi muhabiri Aliye Çetinkaya hakkında huzuru bozmaktan suç duyurusunda bulunuyor.

Halk Eğitim Dayanışma ve Araştırma Derneği (HEDA-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Musa Kazım Yılmaz, organize ettikleri protesto yürüyüşünde saldırıya uğradığını iddia eden Sabah Gazetesi muhabiri Aliye Çetinkaya hakkında huzur ve sükunu bozmaktan suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Yılmaz, konuyla ilgili bir basın açıklaması yapacağını haber vererek, Kur’an-ı Kerim okunurken ayak ayak üstüne atıp sakız çiğnerken görülen Çetinkaya’nın protesto gösterilerinde halkın tepkisine neden olduğunu söyledi. 2911 sayılı yasanın 30. maddesine göre Çetinkaya hakkında huzur ve sükunu bozmaktan suç duyurusunda bulunma kararı aldıklarını açıklayan Yılmaz, yaşanan olayların çarpıtıldığını söyledi.

Çetinkaya’nın başı açık olduğu için taşlandığı haberlerini yalanlayan Yılmaz, “Yazılan bütün haberler gerçek dışı. Bayan muhabirin başı açık olduğu için taşlanması gibi birşey olması mümkün değil. Polis kameraları bunu ispatlayacaktır.” dedi. Bayan muhabirin Kur’an-ı Kerim okunurken sakız çiğneyerek ayak ayak üstüne atmasına vatandaşların tepki gösterdiğini ileri süren Yılmaz, “Protesto gösterileri öncesi Kur’an-ı Kerim okunurken bayan muhabirin uygunsuz davranışları tartışmaların başlangıcıdır. Eğer Çetinkaya’nın böyle bir tavrı olmasaydı bu üzücü olayların hiçbiri yaşanmayacaktı.” diye konuştu.