Sabah ve atv 11 milyar dolara Çalık’ın

Sabah Gazetesi'nin temel yayın politikasında değişiklik düşünülmüyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun atv-Sabah’ın satışı için düzenlediği ihalede, tek katılımcı Çalık Grubu şirketlerinden Turkuaz Radyo Televizyon, 1 milyar 100 milyon dolarlık teklif verdi. Fon yönetim kurulunun bugün yapacağı toplantıda ihaleyi onaylamasının ardından satış kesinleşecek. Çalık Grubu Hukuk Müşaviri Serhat Demir, daha önce Tüpraş, Türk Telekom ve Petkim ihalelerine de katılan grubun atv ve Sabah’ın temel yayın çizgisinde değişiklik düşünmediğini söyledi. Demir, “Hedefimiz, atv ve Sabah’ı daha beğenilen, bölgesel ve küresel boyutta daha da etkili kurumlar haline getirmek, marka değerlerini daha da yükseltmektir.” dedi. Çalık Grubu 1,1 milyar doları peşin ödeyecek. Çalık, atv Televizyonu, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır ve Pas Fotomaç gazeteleri ile Bebeğim ve Biz, Sinema, Sofra, Home Art, Şamdan Plus, Yeni Aktüel, Para, Global Enerji Merkez, Transport ve Hukuki Perspektifler dergilerinin sahibi olacak.

Günlerdir beklenen ihale, kırmızı bültenle aranan işadamı Kemal Uzan’ın yalısı olarak bilinen ve borçlarına karşılık Uzan Grubu’ndan devralınan İstinye’deki Ahmet Afif Paşa Yalısı’nda gerçekleştirildi. Bir milyar 100 milyon dolar muhammen bedele sahip atv-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün satışa çıkarıldığı ihaleye sadece Çalık Grubu Şirketi Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık AŞ katıldı. Çalık Grubu’nun kapalı zarfından muhammen bedel olan 1,1 milyar dolarlık teklif çıktı. Grup teklifini daha fazla artırmadığı için fon kurulunun onayına da aynı rakam gidecek. Perşembe günleri rutin olarak toplanan fon kurulu, bugünkü toplantısında Sabah ve atv satış ihalesini de görüşecek. Kurul, satışı ya aynen onaylayacak ya da ertesi gün katılımcı Çalık’ı pazarlık yapmak üzere davet ederek fiyatı artırmasını isteyebilecek. Ancak TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bir süre önce muhammen bedel olan 1,1 milyar doların altında teklif gelmesi halinde bunu onaylamayacaklarını, üzeri teklifleri ise onaylayacaklarını açıklamıştı. İhalede ön yeterlilik alan Nurol-Carlyle ortak girişim grubu, fondan teklif verme için süre uzatımı istemişti. Daha önce iki kez ihaleyi uzatan fon, buna sıcak bakmayınca grup ihaleden çekilmişti. Ön yeterlilik alan İpek-Sancak-RTL Grubu da süre uzatımı için talepte bulunmuştu. Grup, taleplerinin kabul edilmemesi üzerine çekilme kararı almıştı. Her iki grup da ihaleden çekilince Sabah-atv’ye tek talipli Çalık Grubu kaldı. İpek-Sancak konsorsiyumu ile Hüsnü Özyeğin’in ihaleye son anda katılabileceklerini varsayan TMSF’nin salonda bu gruplar için de açık artırma bayrağı hazırlaması dikkat çekti. Çalık dışında NC Radyo ve Televizyon Yayıncılık AŞ ile Marmara Radyo ve TV Yayıncılık AŞ şirketleri için de ihale açık artırma bayrağı hazırlandı. Ancak Çalık Grubu ihaleye teklif sunan tek grup olduğu için açık artırmaya geçilmeden kapalı zarftaki teklif fiyatı üzerinden ihaleyi aldı.


Satıştan gelen para nereye gidecek?

TMSF ile yaptığı protokol uyarınca, Sabah-atv’de patron olduğu dönemdeki yatırımlarına karşılık 1,1 milyar dolarlık satış rakamının 120 milyon dolarlık kısmını Turgay Ciner alacak. Geriye kalan 980 milyon doların 100 milyon YTL’si Dinç Bilgin’in şirketlerinin vergi borçlarına karşılık Maliye’ye aktarılacak. Kalan miktar batık Etibank’tan dolayı nakit anapara borcu 890 milyon dolar olan Bilgin’den yapılan borç tahsilatı olarak fon kasasına girecek.


Hangi şirketler el değiştirecek?

İhalesi yapılan atv-Sabah ticari bütünlüğü içinde atv televizyonu, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır ve Pas Fotomaç gazeteleri ile Bebeğim ve Biz Merkez, Sinema Merkez, Sofra Merkez, Home Art Merkez, Şamdan Plus, Yeni Aktüel, Para, Global Enerji Merkez, Transport, Hukuki Perspektifler dergilerinin faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan ve haczedilen RTÜK nezdindeki haklar, markalar, Telekomünikasyon Kurumu nezdindeki haklar, isim hakları, internet alan adları, yayın ekipman, cihaz ve araçları, demirbaşlar gibi varlıklarla İzmir Matbaa ve Gazete Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü içerisinde yer alan menkul mallar yer alıyor.


Siyasi değil, ticari değerlendirme yaptık

Çalık Holding Hukuk Müşaviri Serhat Demir, ihale sonrasında yaptığı açıklamada Sabah ve atv’nin yayın çizgisinin değişmeyeceğini, daha da geliştirilerek marka değerinin artırılacağını söyledi. Grubun, 1930 yılından beri tekstil, enerji gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğini vurgulayan Demir, ilk defa medya sektöründe değerli iki markaya yatırım yaptıklarını ifade etti. Demir, Sabah ve atv’de yetişmiş insan unsuruna, çalışanlarına önem vereceklerini, grubu daha etkin ve saygın hale getireceklerini kaydetti. Bir soru üzerine de Demir, Turkuvaz’ın yüzde yüz Çalık Grubu iştiraki olduğunu, yabancı ortaklarının olmadığını ve yabancı bir ortak da aramadıklarını söyledi. Türk Telekom, Tüpraş ve Petkim ihalelerinde 6 milyar dolarlık rakamlara kadar yükseldikten sonra çekilen Çalık Grubu ilk defa milyar dolarlık bir ihaleyi almaya hak kazandı. Serhat Demir, açıklamasında ‘hükümetin yandaş medyası’ olma ithamlarına cevap verirken, “Siyasi düşünmemiz beklenemez. Bunlar bizim dışımızdaki tartışmalar. Türk Telekom, Tüpraş ve Petkim’e girdik, kazanamadık. Siyasi değil, ticari düşünüyoruz. Şartnameyi aldığımız 15 Kasım’dan dün kapalı zarfla teklifi verene kadar biz kendi işimize baktık. Ticari ve hukuki değerlendirmelerimizi yaptık. Diğer ihaleye katılıp katılmayanlar bizi ilgilendirmiyordu.” şeklinde konuştu.


SABAH’IN KİLOMETRE TAŞLARI]

 • Yeni Asır, 1 Eylül 1895’te Asır adıyla Selanik’te çıkmaya başladı. Kurucuları Abdurrahman Nafiz ve Fazıl Necib’di. Çarşamba ve cuma günleri olmak üzere haftada iki defa yayımlanıyordu.

 • 22 Temmuz 1908’de Yeni Asır adını aldı ve günlük yayına geçti. Fazıl Necib, 1909’da matbuat müdürlüğüne atanınca onun yeğeni Abdurrahman Arif (Bilgin) tarafından yönetilmeye başlandı. Yeni Asır, 6 Eylül 1924’te İzmir’e taşındı.

 • 1967’de ofset baskı sistemine geçen Yeni Asır’ı 1976’da Dinç Bilgin aldı. 1980’de genel yayın müdürlüğüne Güngör Mengi getirildi. Gazete, 1985’te kısa süre İstanbul’da yayımlandı. Ancak başarılı olamadı.

 • Bilgin ailesi, İstanbul’a adım atabilmek için bu kez 1985 yılında Sabah adıyla yeni bir gazete kurdu. Sabah, 22 Nisan 1985 yılında Rahmi Turan’ın yayın yönetmenliğinde yayımlanmaya başlandı. 1986’da gazetenin genel yayın yönetmeliğine Zafer Mutlu getirildi.

 • Özel televizyonların yayın hayatına başlaması üzerine Dinç Bilgin 1993’te atv’yi kurdu.

 • Ekim 2000’de Dinç Bilgin’e ait Etibank’ın TMSF’ye devrinden sonra, fon aralarında Sabah Gazetesi ve atv de olmak üzere Bilgin Grubu’nun tüm mal varlıklarına el koydu.

 • 2001 yılında Turgay Ciner, Merkez Yayın Holding’i kurdu.

 • Ekim 2002’de Merkez Yayın Holding, Bilgin Grubu’nun medya iştiraklerini 31 Aralık 2007’ye kadar 5 yıllığına kiraladı.

 • Kasım 2003’te TMSF, kira süresini 15 yıla çıkaran anlaşmayı onayladı.

 • Merkez Yayın Grubu, Mayıs 2005’te bütün kiralanmış varlıkların hepsini 433 milyon dolara satın aldı. Haziranda satın alma anlaşmasına göre Ciner, Merkez Yayın Holding hisselerini TMSF’ye teminat olarak gösterdi.

 • Nisan 2007’de Dinç Bilgin ile Ciner arasındaki gizli anlaşmaların ortaya çıkması üzerine TMSF medya bütünlüğüne tekrar el koydu.

 • Ağustos 2007’de fon medya şirketlerini iktisadi bütünlük adı altında birleştirerek satma kararı aldı.

 • 5 Aralık 2007’de TMSF’nin düzenlediği ihalede, Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Turkuvaz Radyo Televizyon, atv ve Sabah için 1 milyar 100 milyon dolar teklif verdi.


Borsa’yı olumlu etkiledi medya hisseleri yükseldi

Sabah ve atv’nin 1,1 milyar dolara satışı, Borsa’da doping etkisi yaptı. Haftanın ilk iki günündeki gerilemenin ardından dün tekrar yükselişe geçen endeks, Avrupa borsalarındaki toparlanmanın da verdiği moralle yüzde 2,79 değer kazanarak 55 bin 521 puandan kapandı. Medya sektöründe büyük yatırımları bulunan Doğan Holding hisseleri yüzde 3,1, Doğan Gazetecilik yüzde 2,2, Milliyet Pazarlama yüzde 2,2, Doğan Yayıncılık yüzde 2, Doğan Burda yüzde 1,9 ve Hürriyet Gazetecilik yüzde 1,6 değer kazandı. 3,72 YTL’den kapanan Doğan Gazetecilik hisseleri gün içinde 3,82, 3,2’den kapanan Doğan Burda 3,24’e kadar yükseldi. Para piyasalarında ise yıl sonunun yaklaşması ve içeride Kurban Bayramı, dışarıda da yılbaşı tatilleri sebebiyle işlem hacmi düşük kalmayı sürdürürken, lira gün sonunda dolar ve Euro karşısında sırasıyla yüzde 0,27 ve yüzde 0,17 değer kazandı.


Garanti Yatırım: Teklif iyi

İhalede danışmanlık yapan Garanti Yatırım’ın İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, ağustos ayında varlığa ilişkin değerin 986 milyon dolar olduğunu belirterek, verilen teklifin çok olumlu olduğunu söyledi. Ar, “Dört aydır dünyada birçok banka değer kaybetti, fonlanma maliyetleri yükseldi. Bu tip satışların değerleri de etkileniyor. Dört ay öncesinin değerlerinde bir ihale sonucu TMSF adına iyi bir sonuç.” dedi. Metin Ar, Çalık Grubu’nun medyada varlığı olmaması sebebiyle ihale sonucunun Rekabet Kurulu’ndan dönmeyeceği tahmininde bulundu.


Çalık’ın çalışan sayısı 14 bin

Çalık Grubu’nun aktif büyüklüğü 2,5 milyar dolar düzeyinde. 14 bin kişiyi istihdam eden grup, enerji, tekstil, inşaat, ticaret ve finans sektörlerinde faaliyet gösteriyor. GAP Güneydoğu Tekstil dünyanın beşinci büyük denim üreticisi konumunda. Çalık Enerji, İtalyan Eni ile birlikte 2 milyar dolarlık Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesini yürütüyor. GAP İnşaat dünyanın 123. büyük inşaat şirketi. Çalık Bank ise bir süre önce satın aldığı Arnavutluk’un ikinci büyük bankası BKT’yi bölgesel güç haline getirmek için yeni şubeler açıyor.