Sabah ve Vakit’in ‘Gaffur’ atışması

Dün Vakit gazetesinin, Avrupa Yakası'nındaki Gaffur tiplemesi için, 'Allah'ın ismi kişiliksiz karakterlerle özdeşleştiriliyor' haberine Sabah'tan cevap geldi

İslami kesim şimdi de, televizyon dizilerindeki kahramanların isimlerine taktı. atv’de yayınlanan Avrupa Yakası’ndaki “Gaffur”, Star’da yayınlanan En Son Babalar Duyar’daki “Kadir,” Show TV’de yayınlanan Hayat Bilgisi’ndeki “Mennan” ve atv’de yayınlanan Beyaz Gelincik’teki “Aziz” tiplemelerini yazan senaristleri, İslami kesimin önde gelen gazetesi Vakit’in hedefi oldu. Vakit, bu isimlerin Allah’ın 99 ismi arasında olduğundan hareket ederek, “Ekrandaki şeytanlık” yorumu yaptı. Gazetede, senaristlerin bu isimleri aşağılamak için özellikle seçtiği öne sürüldü ve “Psikopat karaktere Gaffur adını taktılar” denilerek, diziler hedef gösterildi.Vakit Gazetesi’nin “Militan” görüşleriyle tanınan köşe yazarı Hasan Karakaya da, “İçine tüküreyim böyle sanata” başlığıyla bir yazı kaleme aldı. Ağır hakaret dolu yazıda, diziler hedef gösterildi.

SENARİSTLER NE DİYOR?

Vakit gazetesine konu olan bu komplo iddiası için, dizilerin senaristlerinden görüş aldık. Senaristler, iddiaların asılsız olduğunu, isimlerin tümüyle tesadüfen seçildiğini dile getirdiler. Bir senarist, ise, “Hayatımda bu kadar saçma komplo iddiası duymadım. Ben seçtiğim ismin Allah’ın 99 adından biri olduğunun bile farkında değildim” dedi.

Benimki de Allah’ın isimlerinden biri

GANİ MÜJDE (Hayat Bilgisi).

“Çocuklardan, Allah’ın isimlerinin anlamına göre yaşaması beklenemez. İnsanlar isimlerinin anlamına göre yaşasaydı, hapishaneler boş olurdu. İnsanların isimleri farklıdır, karakterleri farklı. Benim ismim de Allah’ın isimlerinden… Peki ben mükemmel miyim? Binbir Gece’de Gani diye aylak bir karakter var. Ben şikâyetçi miyim? Böyle anlamsız bir şikâyet olur mu?”

Herkes ismine göre mi yaşıyor?

BİROL GÜVEN (En Son Babalar Duyar).

“Gerçek hayatta Allah’ın isimlerinden birine sahip olanlar sahtekâr, düzenbaz, yalancı veya iki yüzlü olmuyor mu sanki? Senaristler, hayattan gördüklerini ve biriktirdiklerini yazıyor. Karakterlerin isimlerini koyarken verdiğim isimlerin Allah’ın 99 isminden biri olup olmadığı, karakterin kişiliğinin ismine göre olup olmayacağı aklıma bile gelmez. İnsanlar isimlerine göre yaşamıyor ki!”

İlahiyatçı Görüşü: Art niyetli olduklarını düşünmüyorum

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu: “Senaristlerin saygısızlık olsun diye bu isimleri kullandıklarını düşünmüyorum. Allah’ın isimleri kutsal isimlerdir. Özellikle Mekke, Medine gibi kutsal yerlerin isimlerinin de dikkatli kullanılması gerekir. Ben senaristlerin dizilerindeki kötü karakterlere isim verirken art niyetle düşünüp, Allah’ın isimlerinden birini verdiklerine inanmıyorum.”

Meğer İnek Şaban da komplonun içindeymiş

GÜLSE BİRSEL (Avrupa Yakası).

“O gazetede, siyah köpeklere ‘Arap’ ismi verilmesinin ve ‘İnek Şaban’ın isminin ‘Şaban’ olmasının da aynı korkunç komplonun parçası olduğu söyleniyor! Zaten bu, başlı başına mizah konusu! Ayrıca ‘Dizileri seyredenlerin keyfinin içine tüküreyim, iki ayaklı şeytanlar’ gibi tuhaf ifadeler var! Bu bakış açısını Allah’a havale etmek lazım galiba! Biz senaristler karakter isimlerinin dini ve tarihsel kökenini araştırmayız elbette. Türkiye’deki isimlerin yüzde sekseninden fazlası zaten İslam kökenlidir. Sözgelimi, Ali, Mehmet, Ayşe, Fatma, Ömer, Kerim, Metin isimli karakterlerinin hepsi kusursuz insanlar mı olacak? Gerçek hayatta bütün Gaffur’lar dört dörtlük mü? Ailesi o ismi iyi niyetle koymuş, ama adam onların hayal ettiği gibi biri olmamış, ne yapalım? Halkın sevgilisi olan, futbol takımlarına ismi verilen, her kesimin sempatiyle baktığı, “garibanların temsilcisi” olduğu bile söylenen Gaffur’un bu kadar aşağılanmasına da kızıyorum. Zaten ismi uzun uzun düşünülmedi, çünkü geçen yıl tek bölümlük bir karakter olarak planlanmıştı. Bu arada Avrupa Yakası’nda, yine tesadüfen, en ahlaklı, prensipli, güzel, akıllı, düzgün iki karakterden birinin adı Tanrıverdi, ötekininki Zeynep!”