Sabancı anketinde 3 parti

Son anketi Sabancı grubuna ait AK Yatırım yaptırdı. Anketten çıkan sonuç şu:

Sabancı Grubu’nun İMKB’deki aracı kurumu Ak Yatırım’ın seçim anketinden de üç partili Meclis çıktı. Ak Yatırım’ın yatırımcıları için araştırma şirketi GENAR’a hazırlatttığı seçim anketinde, kararsız dağılımı yapıldıktan sonra AKP yüzde 39.4’lük oranla en yüksek oy oranına ulaşan parti oldu. Ankete göre bu oy oranıyla Meclis’te 302 sandalyeye ulaşması beklenen AKP, 22 Temmuz’dan sonra da tek başına iktidar olma şansını yakalıyor.

CHP 137 vekil çıkarıyor

Ankette CHP’nin oy oranı yüzde 21.8 çıkarken, Meclis’teki milletvekili sayısı ise 137 olarak hesaplandı.

MHP üçüncü parti

22 Temmuz öncesi yapılan son anketlerde olduğu gibi Ak Yatırım’ın yaptırdığı son araştırmada da MHP yüzde 10’luk ülke barajını aşarak Meclis’e giren üçüncü parti konumuna yükseldi. Ancak ankete göre MHP barajı ancak kararsız oylar matematiksel olarak dağıtıldıktan sonra aşabiliyor. Kararsızlar dağıtılmadan yapılan hesaplamada MHP’nin oy oranı yüzde 9.7’yle sınırın hemen altında belirleniyor. Dağılım yapıldıktan sonra ise yüzde 12.4’lük oy oranına ulaşarak 74 milletvekiliyle Meclis’e giriyor.

Ankette 22 Temmuz’dan sonra Meclis’e girecek bağımsız milletvekili sayısını ise 37 olacağı hesaplaması yapıldı.

AK PARTİ OY KAYBETTİ

AKP’nin son iki ayda 4.5 puan oy kaybettiği ortaya çıktı. Çalışmaya göre Mayıs sonunda yüzde 43.9 olarak belirlenen AKP’nin oy oranı Haziran’da yüzde 40.9’a, Temmuz’da yüzde 39.4’e geriledi.

Aynı sürede CHP’nin oy oranı yüzde 21.5’ten yüzde 21.8’e çıktı. MHP’nin oy oranı ise yüzde 9’dan yüzde 11.8’e ulaştı.

Aynı dönemde oylarını en çok artıran Genç Parti’nin oranı ise yüzde 6.7’den yüzde 8.3’e yükseldi.