Sabih Kanadoğlu’na ödül

367 krizinin mimarı olarak tarihe geçen Sabih Kanadoğlu yine öyle laflar etti ki...

Türk Mühendisleri Birliği Derneği’nin (TMBD) 60’ncı Kuruluş Yıldönümü’ne eşi Semra Sezer ile birlikte katılan 10’ncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, burada ayakta alkışlandı, yanına gelen davetlileri kırmayarak bol bol hatıra fotoğrafları çektirdi ve sohbet etti.

Törende, ‘Demokrasi Ödülü’ne layık görülen Yargıtay Cumhuriyet Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye’de sandık demokrasisinin hüküm sürdüğünü belirterek, “Sandıkta çıkmanın herşeyi yapmaya yeterli olduğu sanılıyor. Bu demokrasi değildir. Bunun adı Alaturka demokrasisidir” dedi.

“DEMOKRASİ BULUNAN EN İYİ YÖNEYTİM BİÇİMİ, AMA ZOR”

Gecede, ‘Demokrasi Ödülü’ne layık görülen Yargıtay Cumhuriyet Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, demokrasinin insan aklının bugüne kadar bulabildiği en iyi yönetim biçimi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ancak uygulaması fevkalede zor bir rejimdir. Çünkü herşeyden önce demokrasinin bir kurallar rejimi olduğunu iyi özümsemek gerekir. Bunun dışında demokrasi bir uzlaşma rejimidir. Demokrasi, kültürü ister ve özeliklede demokrasi ettiği ister. Çağdaş demokrasi bugün Yüce Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ana temel ilkeleri üzerinde yükselmiştir. Bu üç temel ilke laik, ulus ve hukuk devletidir. Bu üç temelin birini zedelediğiniz yozlaştırdığınız ve sulandırdığınız zaman hem demokrasi, hem de cumhuriyet temellerinde yıpranmaya mahkumdur.

“TÜRKİYE’DE SANDIK DEMOKRASİSİ VAR”

Bugün Türkiye’de sandık demokrasisi hüküm sürüyor. Sandıkta çıkmanın herşeyi yapmaya yeterli olduğu sanılıyor. Bu demokrasi değildir. Bunun adı ‘Alaturka demokrasisi’dir. Bugün çağdaş demokraside huzurla, güvenle yaşayabilmenin umudunu yaşıyoruz ve bu umudu sonuna kadar da muhafaza edeceğiz. Ben hepinize çağdaş ve gerçek bir demokraside huzurlu, ve güvenli yarınlar diliyorum.”