Saç ekimi dört mevsim yapılabiliyor!

Saç ekimi işlemleri dört mevsim yapılabiliyor.

Saç ekim operasyonlarında kullanılan son teknoloji cihazlar sayesinde, saç ekimi operasyonları hem kış hem de yaz aylarında rahatlıkla yapılabiliyor. Saç ekimi günümüzde en sık tercih edilen estetik operasyonlar arasında.

Hem yurt içi hem de yurt dışından birçok kişi saç ektirmek için İstanbul’daki saç ekim merkezlerini tercih ediyor. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin operasyondan sonra ilk 3 gün istirahat etmesi gerekiyor.

Bu nedenle saç ekimi yaptırmak isteyen birçok kişi hem izin alabilecekleri hem de tatil yapabilecekleri yaz aylarını tercih ediyor.

Saç ekimi için en uygun zaman

Saç ekimi için en uygun zamanı kişi kendi maddi ve psikolojik durumunu göz önünde bulundurarak belirlemelidir. Saç ekimi her mevsim yapılabilen bir operasyondur. Bu nedenle hangi mevsimde saç ekimi yaptırmak istediğiniz ekim sonucunu değiştirmeyecektir.

Saç ekimi yaptırmak isteyen bir kişinin yaşı, ekim zamanının belirlenmesinde önemli rol oynar. 20’li yaşlardan önce yapılacak saç ekimi işlemlerinde, saç dökülmesi devam edeceği için 30 yaşına gelene kadar beklenmesi tavsiye edilir.

Saç ekimi yaptırmaya karar vermiş kişi herhangi bir hastalık geçirdiyse ya da tedavi görüyorsa sürecin bitmesini beklemesi gerekir. Ayrıca operasyonun, saç ekimi yaptıracağı plastik cerrahın ve kendi doktorunun gözetiminde gerçekleşmelidir.

Saç ekimi yaptıracak olan kişinin saçlarındaki dökülmenin belli bir seviyeye gelmiş olması gerekir. Yapılan analizler doğrultusunda saçların dökülme hızı ve yoğunluğu takip edilir. Saç dökülmesi %70 oranında tamamlandıktan ve yoğun dökülme evresi geçtikten sonra, rahatlıkla saç ekimi yapılabilir.

Saç ekimi yaptırmak istediğiniz tarihin, operasyon sonrasında en az 3 gün istirahat edebileceğiniz bir tarih olması gerekiyor. Saç ekimi sonrasında en verimli sonucu elde edebilmek için, işlem yapabileceğiniz baş bölgesini darbelerden korumanız gerekir. Bu nedenle operasyon yaptırdığınız dönemde ağır iş koşulları, spor ve egzersizden olabildiğince uzak durmalısınız.

Saç ekimi operasyonundan sonra ilk 15 gün, ekim yapılan bölgede kabuklanmalar oluşacaktır. Oluşan bu kabuklanmalar ikinci haftadan itibaren kendiliğinden geçer. Ancak fiziksel olarak rahatsız hissedebileceğiniz davet gibi özel durumları, saç ekimi tarihi belirlerken mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca 2 haftalık bu iyileşme sürecinde güneş ışınlarından korunmak için şapka takmanız gerekiyor.

Yaz aylarında saç ekimi yaptırmak

Yazın saç ekimi yaptıracak olan birçok kişi deniz tatili yapıp yapamayacağını merak ediyor. Saç ekiminden sonra, ekilen köklerin yerine oturması ve ekim yapılan bölgede oluşan kabuklanmaların dökülmesi yaklaşık 2 hafta sürüyor. Saç ekiminden sonra üçüncü hafta hem donör bölge hem de ekim yapılan bölge tamamen iyileşmiş olacağından dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz.

Saç ekiminden sonra denize girerek deniz suyunun onarıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Deniz suyu yenileyici özelliği sayesinde, ekim yapılan bölgedeki kan dolaşımını arttıracak ve yeni ekilen saç köklerinin çok daha hızlı çıkmasını sağlayacaktır.

Birçok çalışan izinlerini yaz döneminde almayı tercih ediyor. Saç ekimi operasyonu yaptırdıktan sonra ilk 3 gün istirahat edilmesi gerekli. Bu nedenle izin aldığınız dönemde saç ekimi yaptırarak dilediğiniz gibi tatil yapabilirsiniz.

Saç ekimi uygulamasında en güncel yöntem olan FUE uygulaması tercih ediliyor. FUE yönteminde operasyon sırasında herhangi bir kesi açılmadığı ve deri alınmadığı için iz oluşmuyor. Bu sayede saç ekimi yapıldığı anlaşılmıyor.

Saç ekimi operasyonu yaptıranların en çok dikkat etmeleri gereken konu güneş ışınları. Ancak güneşten gelen zararlı UV ışınları yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında da işlem yapılan bölgeyi etkileyebiliyor. Bu nedenle saç ekimi hangi mevsimde yapılırsa yapılsın güneşten korunmanız gerekiyor. Yaz aylarında şapka kullanımı çok daha yaygın olduğundan, güneş ışınlarından kaçınmak zor olmuyor.

Kış aylarında saç ekimi yaptırmak

Saç ekimi uygulamasından sonra ilk 2 hafta işlem yapılan bölgelere dokunmamak gerekiyor. Kafa bölgesinde terleme görülürse, kişi ekim bölgesine dokunup tahriş edebiliyor. Sonbahar ve kış aylarında yapılacak saç ekimi uygulaması ile terlemeden engellenmiş oluyor. Bu sayede kişinin ekim yapılan kafa bölgesini elleyip tahriş etmesinin önüne geçilmiş oluyor.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi öncesinde çeşitli saç analizleri ve tahliller yapılıyor. Bu sayede saç dökülmesinin nedeni ve ekim işlemine uygunluğu inceleniyor. Operasyona başlamadan önce nakledilecek saç köklerinin alınacağı donör bölge ve alınacak greft sayısı belirlenir. Ekilecek greftler özellikle kulak arkası ve ense bölgelerinden alınır. İşlemden önce sedasyon veya genel anestezi uygulanarak, operasyon sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmesi önlenir. Alınan greftler bir solüsyonun içerisinde bekletilir ve kaliteli hale getirilir.

Saç ekimi yapılırken FUE yöntemi tercih edilir. Bu yöntemde operasyon sırasında herhangi bir deri alınmaz. Böylece operasyon sonrası oluşabilecek kesi ve ameliyat izleri önlenmiş olur. Plastik cerrah, solüsyonda beklemiş olan greftleri Choi Pen ya da mikromotor bir cihaz yardımı ile ekim bölgesine nakleder. Bütün greftlerin ekildikten sonra operasyon tamamlanır.