Saddam adil yargılanmadı mı?

İdama mahkum edilen Saddam Hüseyin'in avukatları, Saddam'ı yargılayan mahkemenin adil olmadığını bildiren İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) raporunu memnuniyetle karşıladı.

Saddam’ın savunma heyetinin başkanı avukat Halil El Duleymi, raporu memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Duleymi, raporun kendilerinin de daha önce dile getirdikleri “mahkemenin adil olmadığı ve yasadışı olduğu düşüncelerini” tekrarladığını dile getirdi.

Mahkemenin Saddam’ın kendini savunmaktan tamamen mahrum bıraktığını kaydeden Duleymi, diğer insan hakları gruplarından da HRW’yi izlemelerini istedi. Savunma heyetini diğer bir avukatı olan Ziyad Necdevi de raporun gecikmiş bir rapor olduğunu; ancak yine de memnuniyet duyduklarını söyledi. Necdevi, bu raporla ellerinin daha da güçleneceğini ifade etti.

HRW, Saddam’ın yargılanması hakkında yayınladığı bir raporda devrik lideri yargılayan mahkemenin adil olmadığını öne sürmüştü.

Bu arada Irak Yüksek Mahkemesi, Saddam’ın idam kararını içeren dosyanın tamamını temyiz mahkemesine teslim etti. Saddam’ın avukatlarının, 5 Aralık’a kadar temyiz için başvurma hakları bulunuyor.