Saddam Amerikan saldirisini bertaraf etmek için sürgüne gitmeyi kabul etmis

KAHIRE - Irak'in devrik lideri Saddam Hüseyin'in, Mart 2003'te baslayan Amerikan saldirisini bertaraf etmek için Birlesik Arap Emirlikleri'nin o dönemki lideri Seyh Zayed bin Sultan el Nahayan'in sürgün teklifini gizlice kabul ettigi öne sürüldü.

Habere göre zirvede Irak heyetini temsil eden yetkililer arasindan hiçbiri Saddam Hüseyin’in bu yöndeki teklifinden haberdar degildi. Dönemin Irak Disisleri Bakani Naci Sabri de bu yöndeki çagrilari ‘aptalca’ olarak degerlendirmisti. Haberde, önerinin kabul edilmesi durumunda Saddam Hüseyin Emirlikler’e sürgüne gidecekti.

Fakat, Irak’in kaderinin tartisildigi bu zirvede daha çok Libya Lideri Muammer Kaddafi ile dönemin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah arasindaki kavga dünya basinina yansimisti. Bir kismi canli yayin yapan Misir televizyonundan da dünya basinina yansiyan kavgada Kaddafi, Suudi Arabistan’in seytanla isbirligi yapmaya hazir oldugunu söyleyince Abdullah da kendilerinin sömürgeciligin bir parçasi olmadiklarini belirterek cevap vermisti. Abdullah daha sonra Kaddafi’ye ‘Seni kim iktidara getirdi? Sen bir yalancisin ve mezarin seni bekliyor.’ Sözlerini kullanarak toplantiyi terk etmisti.

Zirve sirasinda küçük Körfez ülkeleri Amerika’nin Saddam’in devrilmesi gerektigi yönündeki politikalarini desteklerken, Misir ve Suudi Arabistan ise Amerika’nin bir savasa kalkismamasi gerektigini savunmustu.

Bagdat’ta yargilanan Saddam Hüseyin’le ilgili olarak önümüzdeki günlerde çok daha yeni ve çarpici iddialarin ortaya çikacagi öne sürülüyor.

Bush yönetimi, Irak’in elinde kitle imha silahlari bulundugunu öne sürerek Saddam rejimine karsi savas baslatmis ve kisa sürede de Irak teslim olmustu.