Saddam Bayram’ndan önce asılacak!

NBC, idama mahkum edilen Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in cezasının, Kurban Bayramı’nın başlamasından önce infaz edileceğini iddia etti.

NBC, adını belirtmediği Amerikalı bir askeri yetkiliye dayanarak verdiği haberinde, Saddam Hüseyin’in Pazar gününden önce asılacağını duyurdu. NBC muhabiri, idamın bugün bile infaz edilebileceğini söyledi.
NBC televizyonu, Saddam Hüseyin’i halen elinde bulunduran Amerikan ordusunun, devrik liderin Iraklılara teslim edilmesi için Irak hükümetinden resmi talep aldığını duyurdu.

ÜVEY KARDEŞLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Hakkında idam cezası kesinleşen Saddam Hüseyin’in, bugün 2 üvey kardeşiyle biraraya geldiği ve ailesine özel mesajlar gönderdiği bildirildi.
Saddam Hüseyin’in avukatlarından Bedi Arif, devrik Irak liderinin anne tarafından üvey erkek kardeşleri Sabavi ve Vatban İbrahim Hasan El Tıkriti ile Bağdat’ta tutulduğu hücresinde görüştüğünü söyledi.
Bu görüşmenin, Saddam Hüseyin’in talebiyle yapıldığını belirten Arif, morali yüksek olan Saddam’ın üvey kardeşlerine ailesi için mektuplar verdiğini açıkladı.
Arif, Saddam Hüseyin’in etrafında olanlarla ilgili ayrıntılı bilgisi bulunmadığını ve “ülkesi uğruna şehit olmak amacıyla hayatını vermeye hazırlandığını” belirtti.
Avukat Bedi Arif, edindiği bilgiye göre, devrik Irak liderinin halen Amerikalıların gözetiminde tutulduğunu, Iraklı yetkililere teslim edilmediğini da açıkladı.
Irak hükümeti, Saddam Hüseyin hakkında Duceyl katliamı nedeniyle yargılandığı davada verilen idam cezası kararının ne zaman ve nasıl uygulanacağı konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı. Bu konuda, infazın birkaç hafta içinde olabileceği ya da idam tarihinin bir ay sonra belirleneceği gibi farklı görüşler bulunuyor.

BM: ACELE EDİLMESİN

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour, idam kararı yüksek mahkeme tarafından da onaylanan Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in cezasının uygulanması konusunda acele edilmemesini istedi.
Arbour yaptığı açıklamada, dava süreciyle ilgili kuşkular olduğunu belirterek Saddam Hüseyin’in ölüm cezası aldığı Duceyl davasının temyiz sürecinin uzun sürdüğünü, alınan karmaşık kararın dikkatlice incelenmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Asıl davanın adil olmadığı konusunda kuşkular olduğunu ve bu kuşkuların giderilmesi gerektiğini ifade eden BM yetkilisi, bundan dolayı Saddam Hüseyin’in idam cezasının uygulanması konusunda Iraklı yetkililere acele etmemeleri çağrısında bulunduğunu kaydetti.
Arbour, dava ve temyiz sürecinin güvenilir ve tarafsız olduğunun kabul görmesinden sonra infazın yerine getirilmesinde, Irak ve uluslararası toplumun çıkarı olduğunu bildirdi.
Arbour, Saddam Hüseyin’in de imzaladığı uluslararası anlaşmalara göre, olası bir ceza indirimi ya da af için “uygun makamlara” başvurma hakkının bulunduğunu hatırlattı.