Saddam davasında tanıklar ifade vermekten kaçındı

Irak'ın devrik lider Saddam Hüseyin ve 7 yardımcısının Duceyl katliamıyla ilgili olarak yargılandığı davanın 12. duruşması bugün görüldü.

Devrik liderin üvey kardeşi, Berzan İbrahim Tikriti de salona girdikten sonra “Anam-babam Baas partisine kurnban olsun” diye slogan attı.

Saddam Hüseyin, mahkmeyi boykot etmek istemelerine rağmen duruşmalara zorla getirilmeleri emrini veren mahkeme başkanı Rauf Abdul Rahman’a, “Bize karşı davranışlarınızı protesto etmek için 3 gündür açlık grevindeyiz” dedi.Saddam, tüm Iraklılara da ülkelerinin kurtuluşu için savaşma çağrısı yaptı.

Dünkü duruşmadaki gibi bağırmaların yaşandığı bugünkü oturumda, perde arkasından konuşan eski bir istihbarat görevlisinin ifadesi alındı. Tanık, mahkemeye zorla getirildiğini ve Duceyl katliamı hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

İfadesi alınan tanıklardan Fadıl Azzavi de daha önce verdiği imzalı ifadeyi kendisini kaleme almadığını ve Duceyl katliamı hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. Saddam döneminin istihbarat yetkililerinden biri olan Azzavi, ifadeyi imzaladığı sırada gözlüklerinin olmadığını söyledi.

Tanıkların dinlenmesinin ardından yargılamanın 28 Şubat’ta devam etmesine karar verildi.

Mahkemenin dünkü duruşmasında da Saddam rejiminin iki yetkilisi tanık olarak mahkemeye getirilmişti. Fakat tanıklar, mahkemeye zorla getirildiklerini ve dava hakkında bilgileri olmadığını söylemişti. Savcılık makamı dünkü duruşmada, mahkemeye Duceyl’deki tutukluların idam edilmesinin Saddam tarafından onaylandığına dair bazı belgeler sunmuştu.