Saddam Hüseyin için idam talebi (2)

Devrik lider Saddam Hüseyin ve 7 yardımcısının Duceyl katliamıyla ilgili yargılandığı davada, savcılar Saddam ve sanıklardan ikisi için idam cezası istedi.

Bugünkü duruşmada son mütalaasını sunan savcılar, yargıç Rauf Abdurrahman’dan, Saddam Hüseyin, üvey kardeşi Barzan El Tikriti ve eski Devlet Başkanı Yardımcısı Taha Yasin Ramazan hakkında, Duceyl’de 148 kişinin öldürülmesindeki rollerinden dolayı ölüm cezası verilmesini istedi.

Siyah bir takım elbise giyen Saddam’ın, Başsavcı Cafer El Musavi’nin konuşması sırasında bazen notlar alarak sessizce oturduğu gözlenirken, idam cezası isteyen Musavi, ”Dünyada kötülüğü yaydılar ve ağaçlar bile onların zulmünden kurtulamadı” diye konuştu. Saddam ise El Musavi’nin konuşmasından sonra ”Bravo” dedi.

Bugünkü duruşmada da Saddam Hüseyin’in üvey kardeşi Barzan elTikriti mahkeme başkanı Rauf Abdurrahman’a birkaç kez müdahale etti.

Bugünkü duruşmadan sonra dava, 10 Temmuz’a ertelendi. Saddam’ın savunma ekibi, 10 Temmuz’da son savunmalarını yapacak. Bundan sonra 5 hakimden oluşan heyetin karar vermesi için duruşmaya ara verilecek.

Duceyl davasında sanıklar, 1982’de Duceyl kasabasında, 148 kişinin öldürülmesi suçlamasıyla yargılanıyor. Dava sürerken, Ocak ayında iki savunma avukatı öldürülmüş, mahkeme başyargıcı Rizgar Muhammet Emin de istifa etmişti.