Saddam Hüseyin’in sır olan oğlu

Saddam'ın 2. eşi Semire Şahbender'in bahsettiği oğlu Ali'nin yaşayıp yaşamadığı dahası gerçekten var olup olmadığı hala muamma.

Irak’ın sekiz gün önce asılarak idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin’in ikinci eşi Semire Şahbender’den olduğu iddia edilen ve hakkında “Saddam’ın hayatta kalan yegâne oğlu” şeklinde söylentilerin bulunduğu “Ali”nin akıbeti, Saddam’ın asılmasının ardından da gizemini koruyor.

İngiliz The Times gazetesindeki Catherine Philp imzalı habere göre, Saddam’ın en küçük oğlunun hayatta olup olmadığı, dahası var olup olmadığı hâlâ bir muamma.

Saddam Hüseyin’in ilk eşinden olan oğulları Uday ve Kusay, Irak’ın işgalinin ardından Amerikan askerlerince öldürülmüştü, kızları Rağad, Rana ve Hala ise hâlâ Ürdün ve Lübnan’da sürgünde yaşıyorlar. Saddam Hüseyin’in ikinci eşi Semire Şahbender’den Ali adında bir oğlu olduğu iddiaları ise yıllar boyunca zaman zaman gündeme geldi, ancak Ali’nin tek bir fotoğrafı bile bulunmadığı gibi, doğum günü ve yaşı hakkında da kesin bir bilgi elde edilemedi.

Bağdat’ta onu aradı

Philp, Saddam Hüseyin’in ölümünün ardından bir hafta boyunca Bağdat’ta Ali’nin izini aradığını, ancak Ali’nin varlığına dair tek bir kanıt bile bulamadığını söylüyor. Saddam’ın eski güvenlik güçlerinden biri olan Yusuf, bir zamanlar oğlunun çalıştığı spor salonunun müşterilerinden birinin “Saddam’ın oğlu Ali” olduğuna yemin ediyor, ancak spor salonunun yöneticisi, bu kişinin, Saddam’ın kuzenlerinden birinin oğlu olan “Ali Hayrullah” olduğunu söylüyor.

Saddam Hüseyin’in en büyük kızı olan Rağad da Iraklıların, kendi oğlu olan Ali’yi “Saddam’ın oğlu” olarak karıştırdıklarını iddia ediyor, Saddam Hüseyin’in eski uşağı ise “Saddam’ın üçüncü oğlu” hikâyelerinin doğru olmadığını söylüyor.