Saddam ikinci kez hakim karsisinda

Irak'in devrik lideri Saddam Hüseyin ve yedi yardimcisinin yargilandigi davanin durusmasina bugün devam edilecek.

ABD’nin eski Adalet Bakani Ramsey Clark ve Katar’in eski Adalet Bakani Necib El Nauymi, Saddam Hüseyin’in savunmasina yardimci olmak ve eski devlet baskaninin adil yargilanmasini saglamak üzere Bagdat’a gideceklerini açikladi.
iki eski bakan, Saddam Hüseyin’in en büyük kizi Ragad Saddam Hüseyin tarafindan tutulan Halil Duleymi’ye katilacaklarini söyledi.
Sorgu hakimine suikast planlayan sekiz Sünni yakalandi Bu arada Kerkük kentinde, devrik liderin yargilandigi davanin sorgu hakimi Raad Cuhi’ye suikast düzenlemeyi planlayan sekiz Sünni tutuklandi.
Üst düzey bir polis yetkilisi dün yakalanan bu kisilerde, Saddam’in eski yardimcilarindan Izzet El Duri’nin Cuhi’nin öldürülmesini isteyen bir yazisinin bulundugunu kaydetti.
Saddam rejimin en üst düzey üyelerinden biri olan El Duri, hala kaçak ve ABD birlikleriyle Irak güçlerine karsi savasan Saddam yanlilarinin sembolik lideri olarak görülüyor.

Taniklardan biri öldürüldü
Davayla ilgili bir diger önemli gelisme ise geçtigimiz cuma günü yasandi. Davanin en önemli taniklarindan birinin öldügü duyuruldu.
Bassavci Cafer El Musaji, Wadah Ismail El Seyh adli tanigin mahkeme yetkililerine ifade verdikten dört gün sonra 27 ekimde kanserden öldügünü söyledi.
Bassavci, tanigin ifadesinin durusmada sunulmak üzere videoya ve teybe kaydedildigini belirtti.
Irak Özel Mahkemesi’nden geçtigimiz ay yapilan açiklamada, Saddam Hüseyin davasinda, çok önemli bir tanigin hastanede yargiçlara ifade verdigi, ancak ifade sirasinda savunma avukatlarinin hazir bulunmadigi belirtilmisti.
Tanik El Seyh, Irak’ta 1982’de Duceyl katliaminin oldugu dönemde üst düzey istihbarat memuru olarak görev yapiyordu.