Saddam’ ın anıları kitap oluyor

Saddam Hüseyin’in hapisteyken yazdığı anıları kitap haline getiriliyor.

Saddam Hüseyin, 13 Aralık 2003’te Amerikan askerleri tarafından Tikrit’te yakalandıktan sonra idam edilene kadar 3 yıl boyunca Bağdat’ta bir hücrede yaşadı. Saddam’ın avukatlarından Salih Armuti, devrik liderin hapishanede günlerinin çoğunu anılarını yazarak geçirdiği söyledi. Aynı zamanda onlarca şiir kaleme alan Saddam’ın otobiyografisinin kitap haline getireleceği açıklandı.

İngiliz The Times gazetesine konuşan Ürdünlü yayıncı Faruk Mecdelavi, “Saddam’ın kitabını bu yıl içinde basmayı planlıyoruz. Kitapta anılarının yanısıra şiirleri de yer alacak. Tüm gizemli ilişkilerin açıkça ortaya döküldüğü bu kitabın uzun süre en çok satanlar listesinin ilk sırasında yer alacağını tahmin ediyoruz” dedi. The Times’a demeç veren uzmanlar da Saddam’ın idam videosunun internet üzerinden 12 saat içinde 4 milyon kişi tarafından izlendiğini hatırlarak, “Eski Irak liderinin anılarının, 20 milyondan fazla satmasına kesin gözüyle bakıyoruz. Kitap, Dan Brown’ın Da Vinci Şifresi ile yarışacak” yorumunu yaptı.

Öte yandan Saddam’ın gömüldüğü Tikrit’in Avca köyündeki mezarının hemen yanına bir müzesi inşa edilmesi için hazırlıklar başladı. Sünni aşiretlerin kurmayı planladığı müzede Saddam’ın eski eşyaları, hayat öyküsü ve asılırken üzerinde olan kıyafetler sergilencek.

Tarihin en çok satan kitapları
* Yüzüklerin Efendisi (J.R.R Tolkien): 200 milyon

* Harry Potter Felsefe Taşı (J.K Rowling): 65 milyon

* Da Vinci Şifresi (Dan Brown): 65 milyon

* Çavdar Tarlasında Çocuklar (J.D Salinger): 60 milyon

* Caspirano’nun Laneti (McCulley): 50 milyon

* Küçük Prens (Exupery): 50 milyon

* Simyacı (P.Coelho): 45 milyon

* Yüzyıllık Yalnızlık (G.G Marquez): 36 milyon