Saddam öldü tehlikesi sürüyor

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in asıldığı gösteren görüntüler, dünyanın birçok yerinde çocukların idamı taklit ederek can vermelerine neden olurken, dünya çapında ortak bir tehdidi gündeme getirdi.

Yemen’den ABD’ye kadar birçok ülkede yetkililer ve aileler, çocukların yayınlanan görüntülerden etkilendiğine ve bunları taklit etmeye kalkıştığına dikkati çekiyor. Saddam Hüseyin’in 30 Aralıkta idam edildiğini gösteren görüntülerin yayınlanmasının ardından Yemen’de biri 13 yaşında iki çocuk kendilerini asarak ölürken, bir üçüncüsü yaralandı. Suudi Arabistan’da, yine idamı taklit eden bir çocuğun cansız bedeni, demir kapıdan sallanırken bulundu.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığından bir yetkili, çocuğun 12 yaşında olduğunu hatırlatarak, “Bu çocuk, Saddam’ın idamının iyi mi, yoksa kötü mü olduğunu gerçekten bilmiyordu” diyerek, mevcut soruna işaret etti.

ABD’de de, Saddam’ın idamının ertesi günü olan 31 Aralıkta 10 yaşındaki bir Texas’lı çocuk, televizyonda görüntüleri izledikten sonra kendisini astı. Pakistan’da 9 yaşındaki bir çocuk boynuna geçirdiği kumaş parçasıyla can verdi. Cezayir ve Hindistan’da, yerel basın Saddam’ın asılmasını taklit eden başka çocukların da öldüğü haberlerini sütunlarına taşıdı. Türkiye’de de, Muş’ta 12 yaşındaki bir çocuğun Saddam Hüseyin’in idam görüntülerinden etkilenerek intihar ettiği iddia edilmişti.

Aileler ve uzmanlar, idam görüntülerini yayınlayan televizyon ve interneti suçluyorlar. Kahire’deki Ayn Şems Üniversitesi psikiyatri bölümünden Hişam Rami, “bu görüntülerin, henüz şiddetin ve ölümün sonuçlarını anlayamayan çocukları ciddi bir şekilde etkilediğini” söyledi. Rami, “Çocuklar nasıl olduğunu görüyor, ama ne kadar korkunç olduğunu düşünmüyor ve büyük olasılıkla taklit ediyor” dedi.

Rami ile aynı görüşü paylaşmayan Kuveytli çocuk psikiyatrı Cesim Hayca ise tümüyle video görüntülerini suçlama konusunda ihtiyatlı davranıyor. Hayca, bunun çok uç bir durum olduğuna dikkati çekerek, çocuklarla ilgili psikolojik sorunlar olabileceğini dile getiriyor.