‘Saddam yarın asılabilir’

Irak'ta kurulan özel mahkeme tarafından idama mahkûm edilen Irak'ın Devrik lideri Saddam Hüseyin'in avukatı, devrik liderin yarın asılabileceğini söyledi.

El Cezire kanalına konuşan avukat Necip Naimi, Saddam’ın gözetim altında tutan Amerikalıların, kendilerinden devrik liderin eşyalarını toplamalarını istediklerini söyledi. Katar eski Adalet Bakanı olan Naimi, tüm bu gelişmelerin “Saddam’ın büyük ihtimalle yarın asılacağını gösterdiğini” ifade etti.

Gün içinde bir açıklama yapan Saddam’ın savunma heyetinin başkanı avukat Halil El Duleymi de Amerikalıların kendilerinden Saddam Hüseyin’in eşyalarını toplamalarının istendiğini söylemişti. Bunun Saddam’ın Iraklı yetkililere teslim edileceği anlamına geldiğini ifade eden Duleymi, Saddam’ın Iraklılara ne zaman teslim edileceği veya ne zaman idam edilebileceği konusunda ise yorum yapmamıştı.

Yasal olarak Irak’ın gözetiminde olan Saddam, fiziki olarak ise Amerikan hapishanesinde tutuluyor. İnfazı Iraklı yetkililer gerçekleştirecek olmasına rağmen, Amerikalı ve Iraklı yetkililerin olası saldırılardan çekindikleri için idam anına kadar Saddam’ın Amerikan gözetiminde tutulmasını istediği belirtiliyor.