Saddam’a yolun sonu göründü

Devrik diktatör, yargılandığı ilk davada darağacını garantiledi. Saddam'ın idam kararı dün onandı

Temyiz Mahkemesi Başkanı Arif Abdülrezzak El Şahin, dün düzenlediği basın toplantısında, cezanın onandığını ve Saddam’ın idam cezasının 30 gün içinde infaz edilmesi gerektiğini belirtti. Şahin, “Temyiz mahkemesi ölüm cezasını onayladı. Hükümetin yarından (bugün) itibaren 30 gün içinde infaz gününü seçme hakkı var. 30 günden sonra infaz zorunluluk haline gelir” dedi.
Aynı davada Saddam Hüseyin ile birlikte ölüm cezasına çarptırılan üvey kardeşi, eski İstihbarat Şefi Barzan İbrahim El Tikriti ve eski Irak Devrim Mahkemesi Başkanı Avad Hamid El Bender’in de idam kararları onandı.

‘Taha Yasin Ramazan asılsın’
Irak Temyiz Mahkemesi ayrıca, eski Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan’ın aldığı ömür boyu hapis cezasının da ağırlaştırılması ve kendisine idam cezası verilmesi gerektiğini önerdi.
Saddam Hüseyin, El Tikriti ve El Bender, 5 Kasım’daki duruşmada, 1982’de Duceyl kasabasında 148 Şiinin öldürülmesiyle ilgili olarak insanlığa karşı suç işlemekten suçlu bulunmuş ve ölüm cezasına çarptırılmıştı.
Irak’ı 1979-2003 yılları arasında demir yumrukla yöneten Saddam Hüseyin’in idam kararının kesinleşmesi, iktidardayken baskı altında tuttuğu Şiiler tarafından sevinçle karşılandı, bazı Sünni Araplar protesto gösterileri düzenledi. Saddam Hüseyin’in idam cezasının infaz edilebilmesi için Devlet Başkanı Celal Talabani ve iki yardımcısı tarafından onaylanması gerekiyor.
Daha önce idam cezasına karşı olduğunu açıklayan Talabani, yardımcılarından birine idam cezalarının onaylanması konusunda vekâlet vermişti.
ABD yönetimi, Irak Temyiz Mahkemesi’nin onayı hakkında “önemli kilometre taşı” yorumunda bulundu.