‘Saddam’ı herkesin önünde asardım’

İşgal sürdükçe Irak'ta kargaşanın dinmeyeceğini söyleyen Şii lider El Sadr, 'Bana kalsaydı Saddam'ı herkesin görebileceği biçimde meydanda asardım' dedi.

Iraklı radikal Şii lider Mukteda El Sadr, ABD Başkanı George W. Bush’un Irak’taki işgali sürdürdüğü sürece ölümlerin ve kargaşanın devam edeceğini söyledi. İtalyan “La Repubblica” gazetesine konuşan El Sadr, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin ülkede hiçbir ağırlığı bulunmadığını, onun yerini almaya hazırlanan bir önceki başbakan, laik Şii lider İyad Allavi’nin özel bir ordu hazırladığını öne sürdü. El Sadr, “Gerçek düşman Allavi’dir. Gizli bir ordu oluşturmakla meşgul” dedi.

Mehdi Ordusu adlı milis gücünün lideri olan El Sadr, ABD tarafından Irak’taki şiddet ve mezhep çatışmasının baş sorumlularından biri olarak değerlendiriliyor. Bush’un son Irak planı çerçevesinde El Sadr’ın hedef tahtasına konacağına kesin gözüyle bakılıyor. Nitekim Başbakan El Maliki, hem Sünni hem de Şii silahlı gruplara karşı operasyon yapılacağını ve hiçbir grubun bundan muaf tutulmayacağını bildirmişti. El Sadr’ın Mehdi Ordusu’na karşı bundan önce 2 kez operasyon düzenlenmiş, ancak çok etkili olunmamıştı. El Sadr, Saddam’ın idamı sırasında kendisinin ve adamlarının, infaz mekânında oldukları yönündeki iddiaları, “saçmalık” diyerek yalanladı. El Sadr, “Saddam’ın idamında ne ben oradaydım ne de adamlarım. Orada olsaydım beni de öldürürlerdi” diye konuştu. El Sadr, “Ailemi ve on binlerce insanımı öldürmüş Saddam için tabii ki üzülmedim. Bana kalsaydı, Saddam’ı herkesin görebileceği biçimde bir meydanda asardım” dedi.

VASİYETİM HAZIR

Mukteda El Sadr, ABD’nin ve Irak hükümetinin kendisini ortadan kaldırmak istediğini ileri sürdü. “Ailemi güvenli bir yere gönderdim. Vasiyetimi bile yazdım. Sürekli yer değiştiriyorum. Nerede olduğumu çok az kişi biliyor. Ama, ölsem bile Mehdi Ordusu direnişi sürdürecek” dedi. Şii direnişinin engellenemeyeceğini savunan El Sadr, “Bizim de sayımız çok. Bizler, Allavi’nin arzusunun aksine Irak’ın Batılı güçlerin kölesi, laik bir devlet haline gelmesini istemeyen çoğunluğu temsil ediyoruz” ifadelerini kullandı.