Saddam’in avukatlari güvenlik tehdidine ragmen surusmaya katilacak

AMMAN - Saddam'in avukatlari hükümetin gerekli güvenlik önlemlerini almasi halinde gelecek hafta yapilacak ikinci durusmaya katilabileceklerini açikladi.

Davayla ilgilenen iki savunma avukatinin suikaste kurban gitmesinin ardindan mahkemeyle tüm iliskileri askiya aldiklarini belirten ve 28 Kasim’daki durusmaya katilmayacaklarini açiklayan Halil El Duleymi, önceki açiklamalarinda durusmayi protesto etmediklerini sadece mahkeme ile olan çalismalari askiya aldiklarini söyledi. Ancak bazilarinin sanki durusmayi boykot ediyorlarmis gibi göstermeye ve yeni savunma avukatlari atamaya çalistiklarini kaydeden Duleymi, güvenlikle ilgili tüm çekincelerine ragmen durusmaya katilmaya hazir olduklarini belirtti.

Öte yandan, ölüm tehditleri aldigini açiklayan Irak eski Basbakan Yardimcisi Tarik Aziz’in avukati ABD ve Ingiltere’den koruma talep etti. Bedii Izzet Arif, savunmaya devam ettigi takdirde öldürülecegine dair telefonlar aldigini söyledi. Arif, “Yarin Bagdat’a dönüyorum ve Baskan Bush’tan ve Ingiltere Basbakani Blair’den bana koruma saglamalarini talep ediyorum” diye konustu. Avukat Arif, Bagdat’taki ABD ve Ingiltere büyükelçiliklerine öldügü takdirde sorumlu olacaklarina dair e-mail attigini belirtti.

Devrik lider Saddam Hüseyin’i savunan iki avukattan biri kaçirilarak öldürülmüs digeri ise aracina düzenlenen silahli saldirida öldürülmüstü.