Saddam’in Duceil davasi 5 Aralik’a ertelendi

Irak'in devrik lideri Saddam Hüseyin'in, eski üst düzey 7 yetkiliyle birlikte, 1982'deki Duceil katliamiyla ilgili olarak insanliga karsi suç islemekten yargilandigi davada hakim, durusmayi 5 Aralik'a erteledi.

Basyargicin durusmanin ertelenmesi kararini açiklamasindan sonra savunma avukatlari, davaya hazirlanmak için daha fazla zamana ihtiyaçlari oldugunu belirterek itiraz ettiler. Itiraz üzerine durusmaya 10 dakika ara veren yargiç, bir sonraki durusmanin, 5 Aralik’ta görülmesi kararini yineledi.

Savunma avukatlari, davaya hazirlanmak için daha fazla zaman verilmesi için mahkemeden durusmanin 3 ay ertelenmesini talep etmislerdi.

Davanin saniklarindan eski Devlet Baskan Yardimcisi Taha Yasin Ramazan, iki avukatinin öldürülmesi ve yaralanan avukatinin da aldigi tehditler üzerine ülkeden kaçmasindan sonra mahkemenin tayin ettigi avukati reddetmisti.
Durusmada, saniklardan Saddam Hüseyin’in üvey kardesi Barzan Ibrahim de kendisine kanser teshisi konmasindan sonra gerekli tibbi tedaviyi alamadigindan sikayet etti. Saddam Hüseyin de 19 Ekim’de davanin basladigi durusmadan bu yana yargica 3 ya da 4 not gönderdigini, ancak bir yanit alamadigini söyledi. Yargiç ise notlardan haberi olmadigini söyledi.

ILK TANIK IFADELERI

Irak’ta kurulan özel mahkemede eski lider hakkinda ilk olarak, 1982 yilinda 140’dan fazla Sii’nin öldürüldügü Duceil kasabasi katliamiyla ilgili açilan davanin 19 Ekim’de yapilan ilk durusmasindan 40 gün sonra yapilan ve yaklasik 3 saat süren ikinci durusmasinda, bir tanigin kanserden ölümünden önce alinan ifadesinin video görüntüleri yayimlandi.
Savunma avukatlarinin durusmanin 3 ay ertelenmesi talebinin reddedilmesinden sonra mahkemede eski istihbarat yetkilisi Vedah Ismail el Seyh’in, geçen ay sonunda kanserden ölümünden kisa süre önce hastanede alinan ifadesinin video görüntüleri gösterildi. Basyargiç, sessiz video görüntüleri yayimlanirken, tanigin resmi ifadesini okudu.
Okunan ifadeye göre, El Seyh, Duceil’de Saddam Hüseyin’e suikast girisiminde bulunulmasindan sonra yaklasik 400 kisinin tutuklandigi bildirdi.

Saddam Hüseyin’e saldiri girisiminde bulunanlar arasinda sadece 7 ila 12 kisinin bulundugunu tahmin etmesine ragmen neden bu kadar kisinin tutuklandigini bilmedigini ifade eden El Seyh, emirleri dogrudan, saniklardan dönemin istihbarat baskani Barzan Ibrahim’in verdigini söyledi.

SADDAM YARGIÇLA TARTISTI

Hakkindaki davanin 19 Ekim’de baslamasinda sonra 40 gün aradan sonra yapilan ikinci durusmaya, diger 7 sanigin arkasindan gelen Saddam Hüseyin, salona biraz geç kalmasindan ötürü de basyargiçla tartisti.
Saddam, salona yaklasik 8 dakika gecikmesinin nedeninin, asansörün arizalanmasi ve zincirlerle kelepçelerin elinde Kur’an-i Kerim ile birlikte 4 kat merdiven çikmasini zorlastirmasi oldugunu söyledi.

Yargicin polise bunun tekrarlamamasini söyleyecegini ifade etmesi üzerine Saddam, “Onlara söylemenizi degil, emretmenizi istiyorum. Siz bir Iraklisiniz, onlar isgalci ve zaptediciler” dedi.

Saddam ayrica, mahkeme salonuna yabanci muhafizlar esliginde getirilmekten sikayetçi oldu ve muhafizlarin belgeleri ve dolmakalemini alip götürdügünü söyledi.

Irak’in devrik liderinin yargica, “Neden ihtiyacim olan dolmakalemimle belgelerime el koyuyorsunuz? Kendimi nasil savunacagim?” diye sormasi üzerine davanin televizyondan yayimlanan görüntüleri kesildi.
Durusmanin görüntüleri, bir Amerikan sirketi tarafindan, yetkililerin yayinlanmasini uygun görmedikleri görüntüleri durdurabilmelerini saglamak için yaklasik 30 dakika gecikmeli olarak yayimlaniyor.

ABD’nin ve Katar’in eski adalet bakanlari Ramsey Clark ile Necib El Nueymi’nin danisman olarak Saddam’in avukat ekibine katilmasina izin verildigi davanin bugünkü durusmasinin basinda ayrica, öldürülen iki avukat için saygi durusunda bulunuldu.

Bu arada, mahkeme salonunun bulundugu Yesil Bölge’ye durusmanin baslamasindan kisa süre önce havan topu mermisi düsmesi, 19 Ekim’de baslamasindan bu yana iki avukatin öldürüldügü davayla ilgili güvenlik kaygilarini artirdi.
Irak polisi dün de ülkenin kuzeyindeki Kerkük kentinde, davanin sorgu hakimi Raad Cuhi’ye suikast düzenlemeyi planlayan 8 Sünninin tutuklandigini açiklamisti.

Saddam Hüseyin, ilk durusmada ABD tarafindan kurulan mahkemenin mesrulugunu sorgulayarak mahkemeyi tanimadigini söylemisti. Avukatlar da devrik lidere konusma firsati verilirse ayni tavri sürdürecegini kaydediyor.
Ilk durusma öncesi insan haklari örgütleri, mahkemenin bagimsizligi ve uluslararasi standartlara uygunluguna iliskin kaygilarini dile getirmisti.

Uluslararasi Af Örgütü’nün bu yil basinda yayimladigi bir raporda, Irak Özel Mahkemesi’nin statüsünün, uluslararasi hukuka uymadigi ifade edilmisti.

Insan haklari gruplari, Irak’ta ABD isgali sürdügü sirada kurulan mahkemenin mesruluguna iliskin endiselerini dile getirmis, yargilamanin adil oldugu konusunda kusku bulunmamasi gerektigini vurgulamisti.
Irak’in devrik liderinin, yargilanmaya basladigi ve sonuca en hizli varilabilecegi düsünülen 1982 Duceil katliami davasinda suçlu bulunmasi durumunda idam cezasina çarptirilabilecegi ve alacagi cezanin, mahkemenin kurallarina göre bütün temyiz sürecinin tüketilmesinin ardindan 30 gün içinde infaz edilebilecegi kaydediliyor. Bunun da Saddam Hüseyin’in, aralarinda soykirimin da bulundugu diger suçlardan yargilanmadan idam edilmesi olasiligini artirdigi belirtiliyor.